Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

FAZLA TV İZLEMEK KALP KRİZİNİ ARTIRIYOR

Fazla Tv İzlemek Kalp Krizini Artırıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
17.01.2011 - 12:40 | Son Güncelleme:

Televizyonu günde 2 saatten fazla izlemek kalp hastalıkları riskini artırıyor.

"Journal of the American College of Cardiology" dergisinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre günde 2 saatten fazla televizyonun önünde oturmak kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini artırıyor.

Londra Üniversitesi'nden Emmanuel Stamatakis ve ekibinin araştırmasına, 4 bin 512 İskoçyalı katıldı. 4 yıl boyunca süren araştırmada, katılımcılara günde ortalama kaç saat televizyon ya da DVD, kaç saat bilgisayar ya da başında kaldıkları veya video oyunu oynadıkları soruldu.

4 yıl boyunca katılımcılardan 325'i kalp hastalıklarından ve kalp krizinden öldü, 215'i kalp krizi geçirdi. Bu kişilerin alışkanlıklarını inceleyen bilim insanları, günde 4 saatten fazla ekran önünde olan (iş dışında) kişilerin ölüm riskinin ekran önünde 2 saatten az geçirenlerden yüzde 48 fazla olduğunu gördü. Kalp krizi riskinin ise günde 2 saatten fazla ekran önünde hareketsiz kalanlarda, diğerlerine göre yüzde 125 fazla olduğu ortaya çıktı.

Stamatakis, işten geldiklerinde birçok kişinin saatlerce televizyon izleme alışkanlığının olduğunu, ancak bu alışkanlığın kalp ve genel sağlık için tehdit oluşturduğunu, hükümetlerin bu konuda daha ciddi önlemler alması gerektiğini vurguladı.

A.A

Yayın tarihi: 17.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Türkiye'deki insanların durumunu düşünmek bile istemiyorum o zaman!