Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EYVAH, DİŞİMDE KURT VAR!

Eyvah, dişimde kurt var!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
19.09.2017 - 15:00 | Son Güncelleme:

Dişlerin ihtiyacı olan bakım ve uygulamalar yapılmadığı takdirde; diş etinde plak oluşumundan diş eti hastalıklarına, çürüklerden diş kayıplarına kadar çeşitli sağlıklı problemleri ortaya çıkar. Özellikle de düzenli fırçalanmayan dişlerde oluşan plak, birçok hastalığa yol açtığı gibi zararlı organizmalar için elverişli bir yaşam alanı yaratır. Tıpkı diş kurtları gibi… Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, diş kurtları ve önleme yollarını sizler için anlattı.

DİŞ KURTLARI, DİŞ MİNENİZİ MESKEN TUTMUŞ OLABİLİR!

Diş kurtları plaklara yerleşerek kendileri için uygun bir ortam yaratırlar. Genellikle dişlerin içinde yaşarlar ve dişleri yiyerek beslenirler. Aslına bakılırsa dişi saran kemik ve diş eti iltihabıdır ve tedavi edilmedi takdirde ilerler ve önlenemez sonuçlara yol açar. Ancak düzenli fırçalama, diiş ipi ve ağız gargarası kullanımı yoluyla tekrar oluşması engellenir.

DİŞ KURTLARININ BELİRTİLERİ

• Damak ve diş etlerinde şişkinlik,
• Diş etinde meydana gelen kanamalar,
• Diş minesinde oluşan oluklar,
• Dişlerde görülen çukurlar,

DİŞ KURTLARI AÇISINDAN DİŞ BAKIMI NEDEN ÖNEMLİ?

 

Diş kurtlarının oluşmasının en önemli sebebi düzenli yapılmayan diş bakımıdır. Diş ve ağzın tam olarak temizlenmemesi bakteri ve mikropların üremeye devam etmesine sebep olur. Bu durum dilin üzerinde bir tabakanın oluşmasına sebep olur. Bu tabakanın altında yaşayan bu mikroplar ve bakteriler bu şekilde dişleri ve diş etlerini sardıkları gibi, diş eti dokusuyla dişleri tutan kemiğe de bulaşırlar.

Burada dişin koruyucu tabakası olan diş minesi üzerinde küçük delikler oluşturur. Bu delikler zamanla genişler ve küçük oyuklar haline gelmeye başlar. Diş minesi üzerinde ciddi zararlara yol açan kurtlar dişlerin çürümesine, zayıflayıp düşmesine sebep olur. Tam da bu sebeple rutin olarak yapılan diş bakımı oldukça önemli bir rol oynar ve kalıcı kayıpların önüne geçer.

DİŞ KURTLARININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

 

 • Hastanın müdahaleyi hissetmemei içn öncelkle anestezi ugulanır. Daha sonra ise dişte meydana gelen çürükler temizlenir.
 • Dişteki hastalıklı bölgede bulunan yumuşak doku çıkarılır. Bu doku içindeki sinir ve dok atıkları temizlenir.
 • Tedavi boyunca işlem gören diş iyileşene kadar korumak için dolgu maddeleriyle kaplanır. Kök ucundan iltihap gelmesi ve iltihabın üremesi durduğu anda diş özel bir dolgu maddesiyle kök ucuna kadar doldurulur. Kuron kaplama yapılarak tekrar kırılmaması ve çürümemesi sağlanır.

DİŞ KURTLARINI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILMASI GEREKİR?

Beslenme oldukça önemlidir. Hem ağız hem de dişler için yararlı besinler tercih edilmeli asitli, kafeinli içeçeklerden en çok şekerli besinlerden uzak durulmalıdır.

Tükürük sindirimi kolaylaştırır. Ağız içinde meydana gelen birçok bakteriyi yok eder. Ağızda kalan ve yapışan tartarların parçalanmasınına yardımcı olur.

Diş plağını oluşmasını engelleyen en önemli silah diş fırçasıdır. Düzenli olarak fırçalanan diş mekanik olarak diş plağını uzaklaştırır.

Diş fırçasın en önemli yardımcısı diş macunu seçmi çok önemlidir. Birçok diş macunu içeriği florür ile dişin inorganik yapısını aistlere karşı dayanıklı hale getirir.

Yayın tarihi: 19.09.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.