Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EVİNİZE GİREN TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?

Evinize giren tehlikenin farkında mısınız?
70 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.01.2018 - 16:12 | Son Güncelleme:

Evlerinizde kullandığınız plastik ürünlerin sağlığınız açısından büyük risk taşıdığının farkında mısınız? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesriye Demirel, tükettiğimiz ya da kullandığımız bazı ürünlerin sağlığımızı tehlikeye attığına vurgu yaptı.

Sert plastik ürünlerini zararlı kılan plastiğin içindeki ''Bisfenol A'' denilen ham maddedir. Her gün kullandığımız sayısız ürün, bardak, pet şişe, çatal, kaşık ,suni köpükten yapılan kaplar, saklama kabı gibi sert plastik kapların içindeki bisfenol, yüksek ısı (50-70 c) asit , UF ortamında gıda ve sıvılara nüfuz eder. Plastiğin hammaddesi bilindiği gibi petrol atığıdır. Bunlar hormon sistemini bozar. Bisfenol A insan vücudunda östrojen ve diğer hormanlara benzer yapıdadır. Triod, büyüme hormonu, östrojen ve testesteron hormonlarının üretimini azaltır. Vücudumuzda kendi hormonlarımızın sahtesi görevi görerek tehlike oluşturur ayrıca öğrenme ve davranış üzerine olumsuz etkileri mevcuttur. Saldırganlığı arttırdığı ve öğrenmeyi güçleştirdiği görülmektedir.

Plastik kap

Yayın tarihi: 16.01.2018
70 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.