Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

EVDE FİZİK TEDAVİ HİZMETİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

DÜNYA FİZYOTERAPİ GÜNÜ’NDE EVDE FİZİK TEDAVİ KONUSUYLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER...

Evde fizik tedavi hizmeti hakkında merak edilenler
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Fizyoterapist Aynur Baş Taylan, 8 Eylül Dünya Fizyoterapi Günü’nde evde uygulanacak fizik tedavi hizmetleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Evde fizik tedavi hizmeti; felç, kas hastalıkları, serebral palsi vb hastalıklarda hastaneye ulaşımın zor olması veya hastanede görülen tedaviye gün içerisinde destek sağlamak amacıyla uygulanır. Durumu stabil olan hastalar için çok uygun ve konforlu bir seçimdir.

UZMAN KİŞİLERDEN DESTEK ALINMALI

Evde fizik tedavi hizmeti almak isteyen hasta ve hasta yakınları muhakkak bir sağlık profesyonelinden yardım almalıdır, programa başlamadan önce hekim tarafından hastanın muayenesi yapılmalı ve fizyoterapist tarafından gerekli desteğin verilmesine onay alınmış olmalıdır.

Fizik tedavi uygulamaları yalnızca lisans mezunu fizyoterapistler tarafından verilebilir, bunun dışında uzman olmayan kişiler tarafından sunulacak hizmetler hastaya yarardan çok zarar vermektedir. Yapılan en basit egzersiz bile kişiye uygulanmadan önce fizyoterapistin kinezyoloji ve nöroloji bilgi dağarcığından süzülüp uyarlanır. İnsan bedeni bir bütün olarak algılanmalıdır, beyinin hareketler üzerindeki kontrolü elektronik bir aletin sistemleri üzerindeki kontrolünden çok daha kompleks ve hassastır.

YERLEŞMİŞ TEDAVİ YÖNTEMLERİ SON BULUYOR

Tedavi ya da egzersizler sırasında hastanın sempatik sisteminin uyarılması spastisitenin (kasılmanın) artmasına neden olacağından uygulamalar sırasında maksimum düzeyde hassas ve güven hissi uyandırarak çalışılmalıdır. Bu hassasiyet profesyonellik gerektirir, karşılaşılabilecek tek problem kasılmanın artması değildir, tansiyonun ani yükselmesi veya düşmesi, aşırı yorgunluk, doku hasarı, hastaya düşme korkusunun yerleşmesi ve dolayısıyla yürümekten kaçınması, yürüme yeteneği geliştirilebilecekken yerleşen bu korkular nedeniyle denge kayıpları ve düşmelerin yaşanması kaçınılmazdır, bunlar verilebilecek en basit örneklerdir.

Gelişen fizyoterapiyi yakalama adına geçmiş yıllardaki yerleşmiş tedavi yöntemleri artık terk edilmektedir, uzun uzun yapılan germelerin yerini merkezi sinir sisteminin çeşitli tekniklerle rahatlatılıp genel bir sedasyonun sağlanması, spazma girmiş (tonusunu arttırmış, sertleşmiş) kasın gevşetilmesi için yapılan uzun ve yorucu egzersizlerin yerini kısa ve etkili inhibisyon yöntemleri almıştır. Bu bilgiler ışığında fizyoterapist dışında konuya vakıf olmayan herhangi bir bakım elemanının fizik tedavi hizmeti veremeyeceği ortadadır.

AMAÇ HASTAYI MÜMKÜN OLDUĞUNCA HAREKETLİ TUTMAK

Evde fizik tedavi uygulamaları için kullanılacak egzersiz ekipmanları ve hastanın günlük yaşama yeniden uyum sağlamasını kolaylaştıracak olan kendine yardım aletlerinin belirlenmesi de yine fizyoterapist tarafından hastanın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenir. Kendine yardım aletlerini kullanmaktaki amaç, hastanın yemeğini kendi başına yiyebilmesi, giysi değiştirebilmesi ve diğer kişisel bakım ihtiyaçlarını sağlama konusunda mümkün olduğunca bağımsız olmasını sağlamaktır.

Ev ortamında uygulanan programa diğer aile fertlerinin de iştirak etmesi ve belirlenen programın gün içine yayılması elzemdir, hastanın pozisyon algısının geliştirilmesi, günlük yaşama daha erken adapte olabilmesi amacıyla dikkat edilmesi gereken birçok husus olacaktır. Bu çalışmalar “Günlük Yaşam Aktiviteleri” başlığı altında yapılır, amaç hastayı mümkün olabildiğince hareketli tutmak ve mevcut durumuna uyum sağlamasını kolaylaştırmaktır. Tedavi programı içerisinde gerekli psikolojik desteğin sağlanması da hayli önemlidir, ayrıca mutlaka beslenme programı düzenlenmeli ve hastanın iyileşme kapasitesi desteklenmelidir.

Fizyoterapist Aynur Baş Taylan

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >