Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

EVDE DOĞAL SİVRİSİNEK KOVUCU NASIL YAPILIR?

İŞTE UZMANINDAN HER KESEYE UYGUN ÇOK ÖZEL BİR TARİF...

Evde doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır?
149 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır? Doğal sivrisinek kovucu yapmak için gerekli malzemeler neler? İşte,bütçenize uygun ve doğal bir tarif…

Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, sivrisinekler için doğal yağların etkili bir koruyucu olduğunu ve evlerde nasıl yapılabileceğini açıkladı. Gülsoy; “Yaz sıcaklığının arttığı bu günlerde, şehir merkezlerinde eskisi kadar olmasa da, tatil yörelerinde ismini hatırı sayılır derecede kendini hatırlatan sivrisinekler, tatildeki güzel uykularınızın kabusu olabilir. Çünkü insanoğlunun teninde bir kokulu kimyasal karışım bulunur ve bunlardan bir kısmı da (laktik asit) sivrisinek gibi bazı ısırıcı böceklere çok çekici gelmektedir. Bu böceklerin sevdiği doğal kokuyu nasıl engelleriz? Çok basit, çekici kokuyu bastırabilen ve kan emicilerin hiç hoşlanmadığı ancak insanların en sevdiği daha güçlü doğal kokular” dedi.

Piyasada satılan kimyasal ürünlere dikkat!

Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, ”Hepimiz biliyoruz ki derimizde bulunan cilt gözenekleri nefes almakta ve cildimiz buradan beslenmektedir. Piyasada bulunan kimyasal sivrisinek kovucuları kullandığınızda birçok kimyasal maddede nefes alan gözeneklerimize girmektedir. Kimyasal sivrisinek kovucuların zararlarından önemlisi içeriğinde bulunan Deet kimyasalı. Bu zararlı kimyasal madde, merkezi sinir sistemini etkileyen nadir zehirlenme vakaları da bildirilmiştir. Örneğin; konuşmada bozukluk, dalgınlık, havale belirtilerden bazılarıdır. Bunun yanında günümüzde daha toksin ve zararlı maddeler de kullanılmaktadır. Odada elektrik ısısı ile koku yayan tabletler, buna örnektir. Bu tabletler genellikle Pymamine forte adlı kimyasalla hazırlanmaktadır. Bu kimyasalın zehirlenme belirtileri nefes güçlüğü, terleme, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmadır. Pymamine forte adlı maddenin panzehiri yoktur. Bu maddeyi içeren ürünlerin kapalı ortamlarda kullanılması oldukça zehirlidir. Birçok anne ve baba kimyasal sivrisinek kovucuları çocuklarının sağlıkları yüzünden kullanmak istemiyor. Ancak kimse de sivrisinek sokmasına da maruz kalmak istemez. Doğanın bu döngüsü içerisinde yer alan insanoğlunun en etkili silahlarını yine doğada bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Sivrisinekleri doğal yağlar ile kovun

Kimyasal ürünlerin cilde uygulanmasını doğru bulmadığını belirten Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, sivrisineklerden kurtulmak için doğal yağlar, sivrisinek kovucu olarak en büyük doğal yardımcımızdır. Kozmetik marketlerde rahatlıkla bulunan doğal yağların birçoğu uçucu yağlardan oluşmaktadır. Sivrisineklerin seveceği lakit asit tarzında vücudumuzun yaymış olduğu kokuları doğal yağlar ile maskelediğimizde, sivrisineklere karşı etkili bir kamuflaj sistemi oluşturulabiliyoruz. Limon yağı, lavanta yağı, portakal yağı, biberiye yağı, nane yağlı, okaliptüs yağında bulunan, 'limonen, 1,8-cineole, camphor, linalool, citronellol, citronellal, anethole' böcek kovucu etkinliği belirlenmiş doğal aromatik bitki bileşiklerdir ve bu bileşikler doğal ürünlerin uçucu yağlarında bulunmaktadır. Üstelik karışım doğal yağları koklamanızın veya cildinize sürmenizin hiçbir zararı yoktur” dedi.

Ev yapımı doğal sivrisinek kovucu tarifi

Kozmetik marketlerde satılan doğal yağlar 20 ml şişelerde bulunduğunu belirten Gülsoy, "Buna göre, daha önce belirttiğim kokusunu ve etkisini beğendiğiniz yağları 1’e 10 olacak şekilde su ile karıştırınız. Benim bu yaz favori doğal sivrisinek kovucu karışımım içine aynı zamanda üzüm çekirdeği yağı ekleyerek içerisindeki E vitamini ile cildimi besliyorum. 5 ml lavanta yağı + 5 ml limon yağı + 5 ml okaliptüs yağı + 5ml kayısı çekirdeği yağını bir litre su ile karıştırmanız yeterlidir. Bu karışımı koyacağınız püskürtmeli şişenin koyu renk olmasına dikkat ediniz. Her cildinize uygulamadan önce yağların ve suyun karışabilmesi için şişeyi iyice çalkalayınız. Cildinizin bu ürünlere alerjisi olup olmadığından emin değilseniz öncelikle tüm vücudunuza uygulamadan önce küçük bir yerinizde tatbik ediniz" ifadelerini kullandı.

Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, çocuklar için doğal sivrisinek kovucu yaparken, bazı çocukların belli kokuları ayırt ettiğini düşünerek, doğal karışım yağlarını çocukların seveceği kokular ile karıştırarak sağlıklı ve keyifli yaz akşamlarını huzurla geçirilebileceğini belirtti.

İHA 

149 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >