Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

EV YAPIMI 4 BULAŞIK DETERJANI TARİFİ!

HEM ETKİLİ TEMİZLİK SAĞLIYOR HEM DE ÇEVREYİ KORUYORLAR.

Ev yapımı 4 bulaşık deterjanı tarifi!
111 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Bulaşıkların yıkanmasında kullanılan deterjanlardaki kimyasallara maruz kalmamak için evde doğal bulaşık deterjanı nasıl hazırlanır?

Besinlerin hazırlanmasında ve tüketilmesinde kullanılan mutfak gereçlerinin temizliği sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bu eşyaların kirli olması sağlığı doğrudan etkiler. Ancak bu eşyaların kirli olmalarından daha tehlikeli bir durum varsa o da bu eşyalar aracılığıyla kimyasal maddelerin vücudumuza girmesidir. Günümüzde bulaşık temizliğinde kullanılan deterjanlar etkili bir temizlik sağlayabilmeleri adına bol miktarda kimyasal madde içerir. Bu deterjanlardaki kimyasalların bulaşıklardan tamamen arındırılması ise oldukça zordur. Arındırılamayan kimyasallar ise sindirim sistemi yoluyla girdikleri vücudumuzda birikerek birçok olumsuz etkiye yol açar. Bu olumsuz durumların önüne geçilmesi içinse doğal malzemeler kullanılarak evde de bulaşık deterjanı hazırlanabilir. Hazırlanacak olan bu deterjan doğal olmasının yanında hem etkili temizlik sağlar hem de çevreyi korur.

EV YAPIMI BULAŞIK DETERJANI NASIL YAPILIR?

1. ELDE YIKAMA DETERJANI YAPILIŞI: Elde yıkama için bulaşık deterjanı yapmak için yaklaşık 750-800 mililitre (4 su bardağı) sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar boraks ve bir kalıp sabunun yarısı rendelenerek ilave edilir. Su soğumadan bu malzemeler iyice karıştırılır ve son olarak da karışıma sevilen bir aromatik bitkisel yağdan 10-15 damla kadar ilave edilerek tekrar karıştırılır. Karışım eski bir deterjan şişesine koyularak bulaşıkların elde yıkanmasında rahatlıkla kullanılabilir.

Elde yıkama

2. BULAŞIK MAKİNESİ İÇİN TOZ DETERJAN YAPIMI: Bulaşık makinesinde kullanılmak üzere deterjan hazırlanmasında bir kabın içerisine 1 yemek kaşığının ucu ile sofra tuzu koyulur ve tuzun üzerine 30 damla kadar aromatik yağ ilave edilir. Daha sonra kaba 1 yemek kaşığı boraks, 1 yemek kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı kadar da limon tuzu (sitrik asit) eklenir. Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra bulaşık makinesinde kullanılmak üzere kapalı bir kaba alınarak muhafaza edilir.

Toz

3. BULAŞIK MAKİNESİ İÇİN TABLET DETERJAN YAPIMI: Bulaşık makinesi tabletinin yapımında kullanılan malzemeler, toz deterjan yapımı ile aynıdır. Ancak tablet yapmak için bu karışıma azar azar, karışımı ıslatacak şekilde sirke veya limon suyu eklenmelidir. Toz karışım bu şekilde üzerinde kuru alan kalmayacak şekilde ıslatıldıktan sonra, çok kalın olmayacak şekilde buz kalıplarına doldurularak oda sıcaklığında bekletilmelidir. Hazırlanan deterjan iyice kuruduktan sonra ise kalıptan çıkartılarak kuru ve kapalı bir ortamda saklanmalıdır.

Tablet

4. BULAŞIK MAKİNESİ İÇİN JEL DETERJAN YAPIMI: Bulaşık makinesinde kullanılacak deterjanın jel halinde olması isteniyorsa bunun için öncelikle 1,5 su bardağı boraks, 1 su bardağı karbonat ve 1 su bardağı da çamaşır sodası veya karbonat karıştırılmalıdır. Bu karışıma 1 su bardağı da kaya tuzu ilave edildikten sonra üzerine 10 damla kadar aromatik yağ ilave edilmelidir. Son olarak karışım üzerine 1,5 su bardağı kadar sıcak su ilave edilerek iyice karıştırılmalıdır. Karışım yaklaşık 1 gün kadar oda sıcaklığında bekletildikten sonra kıvam alacaktır. Bu sürenin ardından hazırlanan deterjan karışımı temiz ve kapalı bir kaba alınarak saklanabilir.

Jel

EK BİLGİLER

 • Bulaşık deterjanı yapımında kullanılacak aromatik yağlar zevke göre seçilebilir.
 • Bulaşıklara hoş ve ferah bir koku vermek için genellikle limon yağı, portakal yağı, mandalina ve elma yağı gibi yağ çeşitleri tek tek ya da karışım halinde kullanılabilir.
 • Hazırlanan deterjanda istenen kokuya göre yağ oranı artırılabilir ya da azaltılabilir.
 • Bulaşıkların temizlenmesinin yanında doğal olarak parlatılmaları için de parlatıcı gözüne elma sirkesi, beyaz sirke veya limon suyu koyulabilir.
nasılkolay.com tarafından hazırlanmıştır.
111 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >