Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ERKEN TEŞHİS MEME KANSERİNDE ÖNEMLİ!

İLERİ EVREYE ULAŞMADAN TESPİT ETMEK TEDAVİYİ KOLAYLAŞTIRIYOR.

Erken teşhis meme kanserinde önemli!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Meme kanseri konusunda önemli unsurlardan birinin kadınlarda meme kanseri farkındalığını artırmak olduğunu söyleyen Doç. Dr. Bahadır Ege, erken teşhisin önemine vurgu yapıyor.

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinin erken teşhisi hastanın sağlıklı yaşam süresini uzatmaktadır. Evre 1'de 5 yıl içinde hastalar %94 sağ kalırken, evre 4 hastalıkta ise hastaların sadece %18’i sağ kalmaktadır. Bu oranlar göstermektedir ki meme kanserinin erken teşhisi hastanın sağlıklı yaşaması için çok önemlidir.

ERKEN TEŞHİSİN AVANTAJLARI

 • Meme kanserinin erken teşhisinde en önemli unsurlardan biri kadınların meme kanseri farkındalığı açısından bilinçlendirilmesidir.
 • Kadınların her ay adetlerinden yaklaşık 10 gün sonra kendi kendilerine meme muayenesi yapmaları da bir diğer önemli erken teşhis yöntemidir.
 • Erken teşhisin bir diğer önemli avantajı da hastaların onkoplastik cerrahi yöntemleriyle meme dokularını kaybetmeden meme kanserinden kurtulma şanslarının olmasıdır.
 • Meme kanserinin bir diğer yanlış yorumu da bu hastalığın ileri yaşlarda geliştiğidir. Meme kanseri sıklıkla 50’li yaşlarda görülse de ergenlik sonrası her yaşta, gebelikte ve hatta erkeklerde de görülebilir.

MEME KANSERİ BULGULARI

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olup erken teşhis edildiğinde ise tamamen tedavi edilebilir. Meme kanserinin ağrı gibi belirgin bir bulgusu olmadığı için erken teşhisi zordur. Özellikle sağlık hizmetine ulaşımın zor olduğu kırsal bölgelerde hastalık ileri evrelerde kendini belli etmektedir. İlerlemiş hastalıkta bulgular meme dokusunda çekilme, deride portakal kabuğu görüntüsü, yara ve kızarıklık gibi gözle görülür hale gelir. Bizim amacımız hastalığı bu düzeye gelmeden tespit etmektir. Bu nedenle meme kanseri tüm dünyada ve ülkemizde kanser tarama programına dâhil edilmiştir. Buna göre kadınların şikAyeti olsun olmasın 40 yaşından itibaren meme muayenesi ve mamografi çektirmesi gerekir. Ayrıca ulusal ve uluslararası sosyal çalışmalarla kadınların ve toplumun meme kanseri açısından bilinçlendirilmesi hedeflenir. Böylece kadınlar meme kanseri gerçeğiyle yüzleşir ve kendilerine bu konuda zaman ayırmaları sağlanır.

ERKEN TEŞHİS EDİLDİĞİNDE TEDAVİSİ DE KOLAY OLUYOR

Erken teşhis edilen kanserin tedavisi ileri evre kanserlerin tedavisinden daha kolay olmaktadır. İleri evre hastalıkta çoğu zaman hasta ameliyat olamamaktadır. Önce neadjuvan kemoterapi denilen kemoterapik tedavi ile kanser küçültülmekte ve ardından hasta ameliyat edilmektedir. Bazen hastalık evre 4 denilen ileri evreye ulaşır. Bu evrede meme kanseri meme dokusundan vücudun diğer organlarına yayılmıştır. İşte bu evrede artık hasta cerrahi tedavi şansını kaybeder. Bu aşamada kanser tutuğu organlara göre bulgu vermektedir. Kemik tutulumu olmuşsa kemiklerde kolay kırılmalar gelişebilir. Beyin tutulumunda hastanın bilinci kapanır ve yoğun bakım koşullarında tedavi edilmesi gerekir. Meme kanseri için biz hekimlerin en önemli görevi hastalığı ileri evreye ulaşmadan tespit etmek ve tedavisini gerçekleştirmektir. Çünkü meme kanseri erken teşhis edilirse tedavi edilebilen bir kanserdir.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >