Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ELLERDE AŞIRI TERLEME NEDEN OLUR?

Ellerde aşırı terleme neden olur?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.08.2016 - 09:00 | Son Güncelleme:

Her yaşta olmakla birlikte en çok genç erkeklerde görülmektedir.

Ellerde aşırı terlemenin her yaşta olmakla beraber genç erkeklerde daha sık görüldüğünü söyleyen Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Öztekin Oto, ellerdeki aşırı terlemeden bahsetti.

Ellerde aşırı terleme kağıt kalem tutamamadan tutun da el sıkışamamaya kadar varan ciddi işlevsel sıkıntıya yol açan bir sorundur. Özgüvenin yitirilmesine ve iletişim bozukluğuna, içe kapanmaya yol açarak ruhsal bozukluklar da getirebilmektedir.

Her yaşta olmakla birlikte en çok genç erkeklerde görülmektedir.

Sempatik sinir egemenliği sonucunda ortaya çıkar. Gergin, içe kapanık insanlarda daha sık olmakla beraber meslek nedeniyle ellerini cok sık ve aktif kullanmakta olan insanlarda da ortaya çıkar.

ter

TANI KONDUKTAN SONRA ETKİN BİR İLAÇ TEDAVİSİ YOKTUR

Tek tedavisi Bilatral Torakal Sempatektomi ameliyatıdır. Bu ameliyat 1992’de ilk kez Türkiye’de tarafımızdan koltuk altından 3 delikten ışıklı cihazla girilerek gerçekleştirilmiştir. O zamandan beri başarıyla koltuk altından bikini bile giyildiğinde görünmeyecek 3 delikten girerek bu ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Çok çeşitli yayınlar sempatik zincirin iki taraflı çıkarılmasının ellerin aşırı terlemesini önleyen tek çözüm olduğunu göstermiştir.

Sempatik zinciri kliplemenin getireceği yan etkiler görülmeyeceği gibi etkili olamaması da söz konusu olmaz.

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Öztekin Oto
 

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 07.08.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.