Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EGZAMA NEDEN EN ÇOK EV HANIMLARINDA GÖRÜLÜYOR?

Egzama neden en çok ev hanımlarında görülüyor?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Yasemin Fatih Amato’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

29.02.2016 - 00:00 | Son Güncelleme:

Günlük hayatta kullandığınız temizlik malzemeleri cildinizi kızartıyor ve kabarıklar oluşturuyorsa bu karşılaştığınız sorun, muhtemelen alerjik bir reaksiyondur ve adı Egzama (dermatit) olabilir.

Her şeyin aşırısının yarardan çok zarar getirdiğini hayatımızın içinde her gün yaşayarak öğreniyoruz. Özellikle evde ‘’çalışan’’ kadınların daha fazla haşır neşir olduğu ürünlerdendir tüm temizlik malzemeleri… Bu temizlik ürünlerine her gün bir yenisi eklenirken şöyle bir çırpıda; sabun, deterjan, kireç çözücü, çamaşır suyu, parlatıcılar, arap sabunu, krem-jel-toz-sıvı vb. olarak sayabiliriz. Bunların hepsini bol bol kullanıyoruz, sonra günün birinde, cildimizde kızarıklıklar, şişme, kabarıklıklar, yaralar ve kabuklar oluşunca hayretler içinde doktora koşuyoruz. Karşılaştığımız sorun, muhtemelen alerjik bir reaksiyondur ve adı Egzama (dermatit) olabilir. Egzama sandığımızdan çok daha yaygın ve günlük hayatımızın içinde olan bir cilt sorunudur. Dermatit kendini; cildin şişmesi, kızarması, ağrı ve kaşıntı ile gösterir. Hastalarımızda genelde 3 şekilde görürüz. Bunlar: atopik, kontakt ve seboreik dermatittir.

ATOPİK EGZAMA

Kızarıklık, şişme, kabarıklıklar, yaralar ve kabuklar çocuklarda görüldüğü zaman, oyuncaklarına ve odasındaki eşyalara dikkat etmek gerekir.

çocuk

ATOPİK EGZAMAYA NE SEBEP OLUR?

Toz tutabilen ve alerjiye neden olabilen her türlü eşya, halı, yorgan, tüylü bebekler veya boya maddeleri kuşkulu olan oyuncaklar ortadan kaldırılmalıdır. Atopik egzama olan çocukların belirli bir diyet de uygulamaları gerekir. Doktor tavsiyesine göre, alerjik olabilecek farklı yiyecekler, menüden çıkarılmalıdır.

KONTAKT EGZAMA

Kontakt egzama, cildin herhangi bir tahrişe veya kullanılan bir maddeye karşı gösterdiği alerjik reaksiyondur. Cilt kızarır, şişer, kabarıklıklar, yaralar ve kabuklar oluşur. Bu belirtiler bir hafta içinde geçmezse, bir cilt doktoruna başvurmak gerekir.

 kaşıntı 

KONTAKT EGZAMAYA NE SEBEP OLUR?

Kontakt egzamaya neden olabilen maddelerin en başında, evlerde kullanılan temizlik malzemeleri ve deterjanlar bulunur. Konsantre temizlik malzemeleri, pek çok insanda alerjik reaksiyona yol açabilir. Bu alerjik durumu anlamak zordur. Şüphelendiğiniz taktirde evdeki kimyasal ürünleri, temizlik malzemelerini mercek altına almak ilk yapılması gerekendir. Bunlara kullandığımız sabunlar, saç boyaları veya kozmetik ürünler de dahildir. Biraz dikkat ve deneme ile tepki yaratan ürünü bulabiliriz.

SEBOREİK EGZAMA

Saçımızdaki kepek ve kaşıntılar, seboreik dermatit belirtisi olabilir. Bu alerji türü, kafa derisi başta olmak üzere, cildin yağlı bölgelerinde görülür. Saçımızda kepeklenme ve kaşıntı varsa, seboreik dermatitten kuşkulanabiliriz. Bu alerji burun kenarlarında, kaşlarda, kulakların arkasında ve içinde, göğsün ortasında ve göbek deliği etrafında da görülebilir. 

 egzema 

SEBOREİK EGZAMAYA NE SEBEP OLUR?

Mevsim değişiklikleri ve stres hastalığın seyrini etkiler. Belirtiler genellikle kış aylarında artar, yaz aylarında azalır. Özel şampuan ve sabunlar kullanarak, strese karşı dikkatli olarak, bu sıkıntıları atlatabiliriz.

TAKI VE AKSESUARLARA AYRI BİR PARANTEZ AÇMAK GEREKİR!

Aslında takı ve aksesuarlarımızı ayrı olarak yazmamın sebebi onları çok sevmemiz ve onlardan vücudumuza kötü bir şey geleceğine inanmama düşüncesidir. Gerçekten durum öyle mi?

Bir düşünelim... Alerji kulak memesinde ise, aklımıza küpe ve küpenin yapıldığı metal gelir. Kolye takmayı seviyorsanız ve boyunda alerji baş göstermişse, bundan kullandığınız kolyenin sorumlu olduğuna emin olabilirsiniz. Bazen bel çevresinde alerji görülür. Bu durumda bele temas eden maddelerin ne olduğu sorgulanır. Bu kemer de olabilir, kullanılıyorsa lastikli pantolonları da düşündürebilir. Kimi saat kayışları el bileğinde alerjiye yol açar. Bu kayışların, deri, metal veya plastik oluşuna göre, alerjen malzeme hakkında, bir yorum yapılabilir. Görüldüğü üzere pek de masum oldukları söylenemez.

Cildinizin hassas olduğunu aklınızın bir köşesinden çıkarmamanız gerekmektedir. Ve özellikle içerisinde temizlik kelimesi geçiyor diye kimyasallara şüphe ile yaklaşmayı unutmayın. Bu şekilde davranırsanız alerjiler size çok uzak duracaktır!

Yayın tarihi: 29.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.