Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DÜZENLİ EGZERSİZ PARKİNSON RİSKİNİ AZALTIYOR

Düzenli egzersiz Parkinson riskini azaltıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
11.04.2016 - 12:16 | Son Güncelleme:

Parkinson, Türkiye’de yaklaşık 100 bin kişide görülüyor. Nedeni tam olarak bilinmeyen Parkinson hastalığı, yavaş ve sincice ilerliyor. 11 Nisan Dünya Parkinson Günü’nde hastalıkla ilgili bilinçlenelim.

Kişide özellikle, yürüme ve konuşma bozukluğu, ellerde titreme, denge kaybı ile birlikte hareket kısıtlılığı oluşturabilen hastalık, önlemi alınmadığı takdirde, kişinin günlük yaşamını ileri boyutlarla etkileyebiliyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Göksel Somay, Parkinson hastalığının oluşturduğu riskler ve tedavisinde uygulanan yöntemler hakkında bilgi verdi.

AİLE ÖYKÜSÜ VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER ÖNEM TAŞIYOR

Beyinde dopamin eksikliğinden kaynaklanan Parkinson hastalığının, kesin olarak nedeni bilinmese de, aile öyküsü ve çevresel faktörlere maruz kalma durumu hastalığı tetikleyebilir. Özellikle 45 - 70 yaşları arasında, sıklıkla da 60 yaş üstü bireylerde görülebilen hastalık, erken yaşta ailesel faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir. Çevresel risk faktörlerinde kuyu suyu, pestitiler ve kimyasal maddelere uzun süreli maruziyet Parkinson hastalığının geliştirme riskini artırır.

Parkinson

HER TİTREME PARKİNSON BELİRTİSİ DEĞİL!

Parkinson hastalığı genel olarak yavaş ve sinsice başlar. Fakat hastalık ilerleyip, asıl belirtiler ortaya çıktığında el, kol ve bacaklarda titreme veya tremor, hareketlerde yavaşlama, kol ve bacaklarda katılık, yürürken kolları sallayamama, ayakların yere yapışması öne eğik yürüme ve konuşma bozukluğu gibi belirtilerle kendini gösterir. Genel olarak hastalığın asıl şikayetleri; elde, çenede, dudakta başta oluşan titremelerdir. Her titreme Parkinson hastalığının belirtisi olmayacağı gibi, aşırı stres ve korku durumları ile ailesel geçişli iyi huylu ailesel tremor ve tiroid bezini hızlı çalıştıran hastalıklar da titreme yapabilir. 

TEMEL HAREKETLERİ KISITLIYOR

Hareketlerde yavaşlamayla başlayan Parkinson hastalığı, zamanla kişinin günlük hayat rutinini de etkilemeye başlamaktadır. Kişi, hastalık ilerledikçe yemek yeme, ayakkabı bağlama, yazı yazma gibi hareket ve güç gerektiren işleri yapamaz hale gelirken, temel hareketleri de kısıtlanmaya başlar. Hastalığın ileri seviyesinde kişi ayağa kalkmada zorlanmaya başlarken, zamanla adım dahi atamaz hale gelebilmektedir.

Parkinson

PARKİNSON TANISI NASIL KONULUYOR?

Günümüzde Parkinson hastalığının kesin tanısı için özel olarak uygulanan herhangi bir test bulunmamaktadır. Fakat gidilecek olan bir nörolog tarafından muayene ile belirtiler saptanıp, beyin görüntüleme tetkikleri BT/MR ile ayırıcı tanı yapılır. Pet gibi tarama testleri ve dopamin sistemini ve metabolizmasını ölçen bazı ileri tetkikler ile tanılar doğrulanır.

TEDAVİ İLE TAMAMEN DÜZELEBİLEN BİR HASTALIK DEĞİL

Parkinson hastalığı tedavi ile tamamen düzelebilen bir hastalık değildir. İlaç kullanımı ile hastalığın belirtileri önemli oranda azaltılabilirken, kullanılan ilaçlar kişinin hareket, koordinasyon ve davranış ile ilişkili bir beyin kimyasal maddesi olan dopamini etkileyerek yarar gösterirken, ilaçların ömür boyu düzenli kullanımı hastalığın seyri açısından önem taşımaktadır. Parkinson hastalığının tedavisi hastalığın seviyesi ve kişide gösterdiği etkilere göre değişebilmektedir. Tedavi tümüyle hastanın yaşam kalitesini artırmak için planlanmalıdır. İlaç tedavisi dışında çok şiddetli titreme, hastalığın iyileşme-kötüleşme dalgalanmaları, ilaçlara bağlı yan etki gibi durumlarda Parkinson hastalığında cerrahi tedavi olarak beyin pili ameliyatları yapılabilmektedir.

PARKİNSON HASTALIĞINDA EGZERSİZİN ÖNEMİ

Parkinson hastalığında, kişilerin ileri evrelerde oluşabilecek hareket bozukluklarına karşı mutlaka fiziksel ve mental olarak bir fizyoterapistten düzenli yardım alması gerekir. Zamanla ilerleyen hastalıkta, düzenli ve disiplinli yapılan egzersiz ile beyinde kan akışını hızlanarak dopamin seviyesi artabiliyor. Bu sayede kişi günlük yaşam aktivitelerini daha rahat yapabiliyor.

Yayın tarihi: 11.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.