Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DÜŞÜK VOLTTAKİ ELEKTRİK AKIMIYLA AĞRILARA SON!

Düşük volttaki elektrik akımıyla ağrılara son!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Gamze Şenbursa’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr.
 
 

11.09.2014 - 13:00 | Son Güncelleme:

İlaçsız kronik ağrıyı yenmenin 5 yolu…

Kronik ağrınızı ilaç kullanmadan nasıl geçirirsiniz? İlaç tedavisine ek olarak, birçok ilaçsız tedavi yöntemi kronik ağrının tedavisinde yardımcı olabilir. Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kronik ağrıların üstesinden gelmeye yardımcı olan yöntemleri sıraladı.

1- Alternatif yöntemler

Doktorlar işleyişini tam olarak bilmemesine rağmen, akupunkturun kronik ağrıyı önemli derecede azalttığı konusunda bilimsel kanıtlar vardır. Masaj, meditasyon, kayropraktik ya da osteopat tarafından yapılan omurga manipülasyonları, biyofeedback gibi diğer tamamlayıcı yöntemlerin de ağrıya karşı etkili oldukları ile ilgili kanıtlar vardır.

2- Egzersiz

Yürüyüş, yüzme, bisiklet sürme, basit germe egzersizleri gibi düşük şiddetteki egzersizler kronik ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Bazı insanlar, hastaneler tarafından düzenlenmiş egzersiz programlarını yararlı olduğunu düşünüyorlar.

3- Fizyoterapi

Fizyoterapist ya da ergoterapist ile çalışan bir hasta, özellikle kronik ağrıya yol açabilecek hareketlerden kaçınmayı öğreniyor.

4- Sinir uyarısı

Düşük volttaki elektrik akımı kronik ağrıya neden olan sinir uyarılarını bloke etmeye yardımcı olur. Bu akımlar tens ya da yerleştirilebilir cihazlar yardımıyla deri yolu ile beyin sapına iletilir. Bu şekilde beynin ağrıyı algılaması önlenmiş olur.

5- Psikolojik terapiler

Psikoterapinin bir formu olarak bilinen kognitif davranışsal terapi kronik ağrısı olan birçok insanda yararlıdır. Bu terapi kişiye ağrıyla baş etme yollarını bulmada ve günlük hayatı etkileyen ağrının boyutlarını anlamada yardımcı olur.

Kişisel ilişkiler ve önceki deneyimler üzerine odaklanan psikoterapinin bazı geleneksel formlarının yanı sıra, kognitif davranışsal terapi insanların ağrıları hakkında gerçekçi düşünmelerini ve fiziksel limitasyonlarını aşma konusunda yeni yollar bulmalarını amaçlar.

Kognitif davranışsal terapi, insanların ağrıları geçene kadar yataklarında yatmaları ya da işe gitmeleri gerekiyorsa bu durumun vücutlarında geri dönüşsüz zararlara yol açacağı gibi yanlış inanışların üstesinden gelmeleri konusunda yardımcı olur.

Kronik ağrı için doğru tedaviyi bulmak

Peki, bütün kronik ağrı tedavileri içinde, hangi tedavi ya da tedavi kombinasyonları sizin kronik ağrınız için en doğru ve en yararlı olanı?

Hangi tedavi yaklaşımının hasta için en doğru olduğu konusunda çalışmalarda yeterli kanıt yoktur. Ancak doğru tedaviyi bulmak klinik muayene ve hastayla, ağrının doğası ve daha önce deneden tedavilerin etkilerini detaylı değerlendirmekten geçiyor. 

Yayın tarihi: 11.09.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.