Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DÜDÜKLÜ TENCERE YEMEĞİN BESİN DEĞERİNİ DÜŞÜRÜYOR

Düdüklü tencere yemeğin besin değerini düşürüyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
08.10.2017 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, düdüklü tencerede pişen yemeğin besin değerinin düştüğünü söyledi.

Düdüklü tencerelerin yüksek sıcaklıkta olmasından dolayı özellikle sebzelerin besin değerini etkilediğini belirten Dr. Dizdar, "Düdüklü tencere gıdanın içindeki hassas bileşenlerin ortadan kalkmasına neden oluyor, vitaminlerini öldürüyor ve besin değerini düşürüyor" diye konuştu.

DÜDÜKLÜDE PİŞİRİLEN SEBZELERİN AROMASI DEĞİŞİYOR

Düdüklü tencerenin kemik suyu elde edilmesi gibi çok uzun süre gerektiren işlemlerde faydalı olabileceğini dile getiren Dr. Dizdar, "Düdüklü tencere bazı açılardan avantaj getirebilir, ama sebze unsurunu da içeren yemeklerde genellikle içeriği etkiler. Bunun bir nedeni basınç altında sıcaklığın çok yükselmesi, ama yüksek basıncın da özellikle aromada değişiklik yapmasıdır. Bu nedenle düdüklü tencere kemik suyu elde edilmesi gibi çok uzun süre gerektiren işlemlerde işi kolaylaştırır. Yani yemeğin bir bileşeninin elde edilmesini sağlar. Elde edilen kemik suyu dondurularak saklanabilir, ihtiyaç oldukça yemeklerin içine karıştırılır. Ama ana yemek daha sonra yine normal tencerede ağır ateşte pişirilmelidir. Yemeğin sebze bileşenleri düdüklü tencereye konduğunda genellikle erirler, yani doku özelliklerini yitirirler" ifadelerini kullandı.

DOĞRU PİŞİRME TEKNİĞİ NASIL OLMALI?

Eskilerin bir lafından yola çıkarak örnek veren Dr. Dizdar, "Eskilerin bir lafı vardır, 'Hatır uğruna çiğ tavuk yenir' diye şimdi çiğ tavuk lastik gibi olduğu için yenmesi mümkün olmaz o yüzden bu laf söylenir. Düdüklü tencere bu lastik gibi kıvamı yani kolajen gibi moleküllerin suya geçmesini kolaylaştırıyor. Bu basınç altındaki yöntem başka alanlarda da nitekim kullanılıyor. Bunlar düdüklü tencereden etkilenmiyor ama diğer hassas moleküler içeren, B vitamini taşıyan yemekler düdüklü tencereden etkileniyor. Bu yemekleri sağlıklı pişirme yöntemi tencerede kısık ateşte uzun sürede pişirmek gerekir veya fırında pişirirsiniz ama mikrodalga değil. Evimizdeki normal fırınlarda pişirmek gerekir" açıklamalarında bulundu.

Yayın tarihi: 08.10.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Mikrodalganin izgara fonksiyonu da vardir ,bunu kullanmak sakincali degildir,zira mikrodalgada isi i$lemi bittiginde enerji dalgalari bir iplik gibi cözünerek ne yemeginize ne de cözdürülen gidaya gecmeden biter,bu anlik isi sarmalinda enerjiden tasarruf edersiniz bir firin isitmak,pi$irmek elektrik sarfiyati kücük porsiyonlar icin tabii.Yine cözdürme donmu$ gidayi ,en saglikli buzdolabinda veya cabuk cözdürme asla tezgah üzerinde degil .Saygilar.

04.10.2017 13:26:57 Leyla Artukoglu

Düdüklü tencereyi sadece bazi hububatlari ve patatesi kolay ve cabuk ha$lamada kullanabiliriz ama bir et ve sebze pi$irme yöntemi degildir,baklagillerin bile buhar deligini tikayarak tehlikeli olabilecegini unutmayalim,bilhassa mercimek gibi,basincli tencerede aslinda bir buharda pi$irme ve enerjiden tasarruf yöntemi gibi görünsede matah bir i$lem olmayip ,agir makinada yer i$gal eden ve pahali bir tencere türü.

04.10.2017 13:23:39 Leyla Artukoglu