Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DÖVME YAPTIRMAYI DÜŞÜNENLER!

Dövme Yaptırmayı Düşünenler!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.06.2011 - 10:00 | Son Güncelleme:

Dermatologlardan dövme yaptırmayı düşünenlere uyarı!

Özellikle gençler arasında bir tutku haline gelen dövme yaptırma işlemi, sağlık kurallarına uyulmadığında önemli sorunları beraberinde getirebiliyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Zehra Aşiran Serdar, dermatologlar olarak kesinlikle önermeseler de yaptırmayı düşünenler için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Kalıcı Dövme Nasıl Yapılıyor?

Dövme diğer ismi ile Tattoo; çözünmeyen pigmentlerin deriye enjekte edilmesiyle oluşur. Pigment deriye uygulanır ve deri iğne ile delinerek maddenin deride bulunan dermis tabakasına geçmesi için itilir. İçeriye giren maddelere bağlı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bu durumda mutlaka bir dermatologa başvurmak gerekmektedir.

Dövmeyi Güvenli Ellerde Yaptırın

Dövme yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, hijyen şartlarının iyi olduğu ortamlarda yapılmasıdır. Hepatit, tüberküloz, HIV gibi enfeksiyonların bulaşabileceği akılda bulundurulmalıdır. Biz dermatologlar olarak dövmenin yapılması taraftarı olmamamıza rağmen dövmenin gençler arasında çok sevilmesi ve uygulanması nedeniyle, dikkatli olunması ve en azından ehil ellerde yapılmasında fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Dövme Lazerle Siliniyor

Dövmenin çıkarılması işlemi ise dermatologlar tarafından çeşitli lazerler ile yapılmaktadır. Ancak siyah renk daha rahat çıkarılmasına rağmen kırmızı, yeşil gibi renkler daha zor ve seans sayısı daha fazla olabilmektedir. 

Yayın tarihi: 02.06.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

oldukça sakıncalı ve cilt için tehlikeli

galiba vazgeçeceğim:)

03.06.2011 00:59:27 Çiğdem Özdemir