Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOKU ROMATİZMASINI DUYDUNUZ MU?

Doku Romatizmasını Duydunuz mu?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kas ve iskelet sisteminizde kronik ağrılar varsa dikkat!

Fibromyalji sendromu kas- iskelet sisteminde kronik yaygın ağrı, ağrıya duyarlılıkta artış, kaslarda hassas noktaların varlığı ile karakterize yumuşak doku romatizması. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nazan Canbulat, bu hastalığı anlatıyor.

Fibromyalji sendromunun toplumda görülme sıklığı %2-4 olarak bildirilmektedir. Hastaların %90‘ı kadındır. En sık olarak 40-50 yaşlarında, hemen menapoz öncesi ve menapoz döneminde görülürken genç fibromyalji hastaları erken menapoza girebilmekte ve ortalama menapoz yaşı normale oranla 10 yıl erken başlayabilmektedir.

Birçok hastada belirtiler yavaş ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Çok yoğun stres, duygusal travmalar, enfeksiyonlar, kazalar sonucu yakınmalar başlayabilir.

Belirtileri Neler?

Fibromyalji tanısı konulmadan önce altta yatan ve aynı belirtilere neden olabilecek diğer hastalıklar da araştırılmalıdır. Fibromyalji sendromunda en sık ve karakteristik yakınmalar; ağrı, yorgunluk hissi ve uyku bozukluğudur.

Ağrı kronik, yaygın ve simetriktir. En sık omurga boyunca, bel sırt ve boyun bölgelerinde görülür. Omuzlara, kollara, kalça ve bacaklara yayılır. Hastalar ağrı hissini yanıcı, batıcı, oyucu, zonklayıcı olarak farklı şekillerde tanımlarlar. Genellikle tüm gün süren bir bitkinlik hissi, gündelik işleri yapmada güçlük ve halsizlik söz konusudur.

Uyku düzensizliği fibromyalji sendromunda çok sık görülen bir sorundur. Geceleri sık uyanma, özellikle sabah yorgun kalkma ve uyandıklarında kendilerini dinlenmiş hissedememe yakınmaları tipiktir. Kollarda, bacaklarda, bazen gövdede uyuşma, karıncalanma, iğneler batma şeklinde tanımlanan parestezi adı verilen yakınmalar hastaların %80’inde görülür.

Fibromyalji, hayatı tehdit etmeyen kronik bir ağrı sendromudur. Sinirsel bir hastalık değil, değişik nedenleri olan bir yumuşak doku romatizmasıdır. Hasta eğitimi, ilaç tedavileri, egzersiz, davranış eğitimi ve gevşeme teknikleri tedavinin ana basamaklarıdır.

Yayın tarihi: 11.01.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

artık duydum ilginçmiş :)

17.03.2011 11:43:58 damla akdemir
  
Yazın ders çalışsınlar mı?Yaşamdan Bir YaprakSabri Yurdakul

Yazın ders çalışsınlar mı?

Amerika'da eğitimciler artık uzun süreli tatillerin kısaltılmasını öneriyorlar.Devamı >
Çocuklar tüketim çılgınlığını ebeveynlerinden öğreniyor Mutlu Aile Mutlu ÇocuklarObengül Ejder

Çocuklar tüketim çılgınlığını ebeveynlerinden öğreniyor

Çocuk bir süre sonra ailesine bağımlı hale gelip, kendisini değersiz hissediyor!Devamı >
Restorana gittiğinizde sağlıklı seçimler yapın!İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

Restorana gittiğinizde sağlıklı seçimler yapın!

Yemek siparişi verdiğinizde, içeriğinde ne kadar yağ ve kalori olduğunu biliyor musunuz? Devamı >
Ev yapımı bebek kurabiyesi tarifiFit Annenin GünlüğüAyça Terazi

Ev yapımı bebek kurabiyesi tarifi

Bebeğinize parmak yiyecek olarak verebileceğiniz lezzetli bir atıştırmalık...Devamı >