Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİZİNİZ AĞRIYORSA ÇİMLERDE YÜRÜMEYİN!

Diziniz ağrıyorsa çimlerde yürümeyin!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Gamze Şenbursa’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr.
 
 

17.06.2014 - 14:00 | Son Güncelleme:

Diz ağrılarından korunmak için bu önerileri dikkate alın.

Pek çok insanın ortak şikayetlerinden biridir diz ağrısı. Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa diz ağrısını önleyecek 5 öneride bulundu.

Mutlu dizlere sahip olmanın bir numaralı kuralı sağlıklı bir kiloda kalmaktır. Aldığınız her kilo merdiven çıkarken veya yürürken dizlerinize 4 kilo olarak yansır. Genelde kadınlar çok sıklıkla diz ağrısından şikayet eder. Bir kere bu aşırı kiloya ulaştıktan sonra semptomlar artar fakat bazen ortadan kaybolduğu da olur.

1- Merdivenlerden zıplayarak inip çıkmayın

Uygun kiloda değilseniz bu sizin diz ekleminizin üzerine ciddi bir stres bindirir. Örneğin 68 kg iseniz bu ortalama olarak dizlerinize 272 kilogram biniyor demektir. Merdiven inip çıkarken destek almak için tırabzanlardan tutunarak binen yükü azaltabilirsiniz.

2- Çimler ve Arnavut kaldırımlarında gezmeyin

Eğer osteoartritiniz ya da herhangi bir diz yaralanmanız varsa çim ve Arnavut kaldırımı yerine, yaya kaldırımı, zemini özel tasarlanmış yerleri tercih edin. Çünkü yumuşak ve desteksiz zeminler dizlerinize daha fazla yük bindirerek yaralanma riskini arttırır.

3- Squat ve lunge egzersizinde aşırıya kaçmayın

Egzersizleri yaparken 90 derecenin üzerinde dizlerinizi bükmeyin ve dizlerinizin ayaklarınıza paralel olduğundan emin olun.

4- Uyluklarınızın iç kısmını da çalıştırın

Bacağınızın iç kısmındaki kasların kuvvetli olması, yürürken binen streslerin azalması ve dolayısı ile dizinizin daha fazla zorlanmaması için önemlidir. Bu çalışmaya başlamanın en kolay yolu, her oturduğunuzda dizlerinizi birbirine doğru iterek iyice sıkıştırın ve bu pozisyonda 5 saniye bekleyin. Bu egzersizi dilediğiniz kadar yapın.

5- Spinning dersinde bisikletin selesini çok alçak ayarlamayın

Pedal en aşağı pozisyonda iken bacağınızın tamamen düz olduğundan ve selenin yeterince yüksek olduğundan emin olun. 

Yayın tarihi: 17.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.