Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞÇİ KORKUSU ‘SEDASYON’ İLE SON BULUYOR

Dişçi korkusu ‘sedasyon’ ile son buluyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
27.07.2016 - 15:01 | Son Güncelleme:

Çocuklar bu yöntem sayesinde diş tedavilerini korkmadan yaptırıyor.

Dişçiden aşırı derecede korkan çocukların diş tedavilerinin 'sedasyon' ile yapılabileceğini söyleyen Diş Hekimi Dr. Altan Güngör, sedasyon uygulaması hakkında bilgi verdi.

Sedasyon, kullanılan sedatif ilaçlarla hastanın tüm reflekslerinin korunarak, derinliği kontrollü olarak ayarlanabilen uyku halidir. Anestezi uzmanı tarafından uygulanan bir metottur. Hastane şartlarında yapılması uygun olur. Pediatrik diş hekimliğinde sedasyon özellikle diş hekimi korkusu bulunan, diş tedavisine gerek yaş gerekse mental ve psikolojik olarak izin vermeyen çocuklarda uygulanan güvenli bir yöntemdir.

SEDASYON NASIL YAPILIR?

Sedasyon

Çocuklarda sedasyonla diş tedavisi uygulamasında anestezi uzmanı ve pedodontist işbirliği gerekir. Öncelikle hasta anestezi uzmanı ve pedodontist tarafından muayenesi yapılıp değerlendirildikten sonra sedasyonlu diş tedavi randevusu programlanır.

Hastanın işlem başlamadan 2 saat öncesinde yeme-içmeye son vermesi gerekir. Sedasyon damar yolu açılması ve solüsyonun verilmesiyle başlar.

Damar yolu açılmasına psikolojik ve mental olarak hazır olmayan çocuklarda (yaşı küçük, mental retardasyon, hiperaktif vb.) burundan damla yoluyla sedasyona başlanır, sonrasında damar yolu açılarak işleme geçilir.

Hastanın sedasyonu yeterli derinliğe ulaşınca diş tedavisi başlar. Hastanın vital bulguları (nabız, solunum, oksijen saturasyonu, tansiyon, vücut sıcaklığı) anestezi uzmanı tarafından monitörize edilerek izlenirken pedodontist diş tedavisini sürdürür.

Tedavinin tamamlanmasının ardından sedasyon yüzeyselleştirilerek sonlandırılır. Kullanılan sedatif ilaçlarla sedasyonun süresi ve derinliğinin ayarlanabilmesi sistemin avantajlarından biridir.

Uygulama sonrasında damar yolu açılması dahil herhangi bir şey hatırlanmadığı için çocukların daha sonra kendi istekleriyle yaptıracakları diş tedavilerinde korkuyla oluşabilecek olumsuzluklar ortadan kalkmış olur.

Diş Hekimi Dr. Altan Güngör

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 27.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.