Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ LEKESİNDEN KURTULMA YOLLARI

Diş Lekesinden Kurtulma Yolları
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
20.03.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Çarpıcı dişlere sahip olmak için...

Çok şık ve dikkat çekici görünebilirsiniz ama dişleriniz lekeli görünüyorsa, bırakacağınız intiba pek olumlu olmayacaktır. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, en çok tercih edilen yöntemleri detaylı bir şekilde anlatıyor.

Diş Beyazlatma

Diş lekelerinde en çok uygulanan tedavi diş beyazlatma işlemidir. Bu işlemde iki farklı beyazlatma yöntemi vardır. Birinci yöntem ev tipi beyazlatma yöntemidir. Diş Hekimi tarafından dişlerinizin üzerine takmanız için ağız ölçünüze uygun kalıplar hazırlatılır. Bu kalıbın içerisine Amerikan FDA onaylı bir ilaç konularak ve beyazlatılacak dişlerin üstüne yerleştirilir.

Günde ortalama 4–6 saat takılması gerekir. İkinci ise muayenehanede uyguladığımız beyazlatma işlemidir. Dişlerdeki gözeneklerin temizlenmesinde “Hidrojen peroksit” yani oksijenli su veya türevi karbamid peroksitli jeller kullanılıyor. Bu maddeler 45 dakika süreyle lazer ışığı verilerek aktive edilip beyazlama gerçekleşiyor. Bu uygulamada dişeti ve dokular özel koruyucularla korunduğundan zarar görmemektedir. Kişinin diş minesinin rengine bağlı olarak beyazlama oranı değişmektedir.

Yaprak Porselen Uygulaması

Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında son derece etkilidir. Laminate venerler ince porselen yapraklardır.

Materyalin ışık geçirgenliğinden dolayı oldukça doğal bir görünüm sağlayan porselen venerler kişinin dişlerinde sadece 0,15 ile 0,30 mm aşındırmayla dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılırlar. Bu sayede bireyler dişlerinde beğenmedikleri şekil ve rahatsız oldukları renkleşmelerden kurtulabilirler.

Yayın tarihi: 20.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (11)

ben diş beyazlatmada en etkili olarak karbonat ve tuz karıştırılıyor onu biliyorum işe yarıyor ama sadece bir an için sonrası yok.

22.03.2011 12:14:39 fani(fatma ormanlı)

günde 2 kere fırçalıyorum gene aynı gene aynı istediğim beyazlığa kavuşamıyorum

22.03.2011 12:05:32 leyla altun
11 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER