Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ ÇÜRÜMESİ NEDİR? NASIL ÖNLENİR?

Diş çürümesi nedir? Nasıl önlenir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Umut Şimşek’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Uzm. Dr. İmplant Uzmanı
 
 

06.03.2016 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çoğu zaman çürümek üzere olan diş acı vermediği için fark edilmez. Bu yüzden düzenli olarak diş kontrolü yaptırılması gerekir. Peki, diş çürümesi nedir? Diş çürümesi nasıl önlenir?

DİŞ ÇÜRÜĞÜ NEDİR?

Diş çürüğü, başlangıçta siyah lekeler şeklinde kendini gösterir. Tedavi edilmediğinde dişin sinir dokularına zarar verir ağrı yapar.

DİŞ ÇÜRÜĞÜ NASIL OLUŞUR?

Her insanın ağzında binlerce bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler kendi başlarına zarar vermezler. Ağız hijyeni sağlanmadığı zaman ağızda bulunan özellikle şekerli gıda artıkları bakteriler tarafından parçalanır ve asit açığa çıkar. Açığa çıkan bu asit dişin en dıştaki mine tabakasına zarar vermeye başlar. Başlangıçta siyah lekeler şeklinde görülen çürükler, başlangıç çürüğü olarak isimlendirilir. Bu aşamada tedavi edilmediği takdirde çürük, alttaki dokulara doğru ilerler ve hassasiyet yapmaya başlar. Bu aşamadaki derin çürükler sinir dokusuna ulaştığında hastalarda dayanılmaz ağrılar oluşur. Bu aşamalara genel olarak bakıldığında, başlangıçtaki dolgu tedavisi şeklinde olan diş çürüğü tedavi edilmediği zaman kanal tedavisine kadar ilerlemiş olur!

DİŞLERİMİZ ÇÜRÜMESİN DİYE NASIL ÖNLEM ALABİLİRİZ?

Diş çürümesi

Çürüklerden korunmak için küçük yaşlardan itibaren ağız hijyeninin nasıl sağlanması gerektiği iyice kavranmalıdır. Diş fırçası, diş ipi ve ağız gargaralarının kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir. Ayrıca alışkanlık haline getirilmesi gereken başka bir konu da 3-6 aylık aralıklarla diş hekimine kontrole gidilmesidir. Çünkü başlangıç çürükleri hastalara acı vermeyebilir ancak diş hekimi tarafından kolaylıkla tespit edilebilir. Böylece dolgu tedavisi ile çürüğün ilerlemesi de önlenecektir.

ÇOCUKLARA FLOR UYGULAMASI YAPILABİLİR

Çocuklara flor uygulaması

Çocuk hastalar için daimi dişler çıktıktan sonra çürük oluşmaması için flor uygulaması yapılabilir. Flor, diş yüzeyine uygulanan, ağrısız ve acısız jel uygulamasının adıdır. Bu sayede dişler çürük oluşumuna karşı daha güçlü bir yapı kazanmış olur. 
 

Yayın tarihi: 06.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.