Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ ÇÜRÜKLERİNE VEDA

Diş Çürüklerine Veda
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.01.2011 - 17:00 | Son Güncelleme:

Yapılan araştırma sonuçları, ağız sağlığı için umut vaat ediyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nin yaptığı bir açıklamaya göre; dişleri plak ve çürüklerden koruyan probiyotikli bir gargara ile ağız içindeki mikroorganizmaları öldürmek mümkün.

Diş çürümelerinin önüne geçmek amacıyla hazırlanan bu özel gargaranın laboratuar koşullarında hazırlandığını söyleyen SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zuhal Kırzıoğlu, açıklamalarına şöyle devam ediyor: “Piyasada satılan gargaralar genellikle bağırsaktaki mikroorganizmaları öldürüyor. Bizim hedefimiz ağız içinde çürük oluşturan mikroorganizmaların sayısını düşürmek."

Üzerinde yaklaşık 2 yıl çalışılan gargara için Prof.Dr. Zuhal Kırzıoğlu, “Ağız içinden aldığımız mikroorganizmaları laboratuar koşullarında ürettik. Üretilen bakteriler üzerinde probiyotiğin ağız içerisindeki kullanabilirliğini tespit ettik. İstediğimiz verileri elde ettik. Okullarda da deneme yapmaya devam ediyoruz. Bu gargara sayesinde dişler artık doğal yollardan tedavi edilebilecek ve yıllar sonra diş çürükleri ve diş plakları tarihe karışacak.”
 

Yayın tarihi: 05.01.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

inşallah biz yaşlanmadan çıkar, süper bir gargaraymış

05.01.2011 18:04:44 Öykü Yiğit