Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİKKAT! KANSER RİSKİ ARTIYOR

Dikkat! Kanser Riski Artıyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
27.10.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kanser riskini artıran faktörler neler?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücutta anarşi yaratan hücrelere karşı vücudumuzun savunması yetersiz kalıyor. Böylece kanser hücrelerinin çoğalması da kolaylaşıyor. Kadınlarda meme ve üreme organlarına ait kanserler; erkeklerde prostat ve akciğer kanserleri ileri yaşlarda daha çok görülüyor. Peki, kanser riskini hangi faktörler artırıyor?

• Sigara içilen ortamda bulunulması kanser riskini yaklaşık 1,5 kat artırıyor. Sigara, akciğer kanseri başta olmak üzere boğaz, yemek borusu, mesane, pankreas, böbrek, rahim ağzı ve meme kanserlerinin oluşumunda çok önemli rol oynuyor.

• Yüksek yağ içerikli beslenme tarzı, meme, barsak, prostat ve rahim kanseri riskini artırıyor.

• Aşırı tuz tüketimi kansere zemin hazırlayabilir. Tuzun bol miktarda kullanıldığı turşularda “nitrozamin” denilen maddeler kanser oluşmasında önemlidir.

• Aşırı karbonhidratlı ve yüksek ısıda pişirilen bisküvi çeşitlerinin özellikle de çocuklara yönelik olanlarının, kanser açısından çok daha tehlikeli olabileceği vurgulanıyor. Patates kızartması, tuzlu krakerler, yüksek ısıda pişmiş bisküviler, katkılı konserveler, yağlı ve iyice pişmiş et içerikli fast food’lar da tehlikeli yiyeceklerdir.

• Tarım ilaçlarının bilinçsiz kullanımı birçok kanser türü için risk faktörü. Üstelik bu tarım ilaçları sebze ve meyveleri yıkamakla da çıkmıyor. Kabuklarını ayıklasanız da çekirdeklerine kadar girdiği için büyük bir tehlike arz ediyor. Dünyada kanserin artma nedenlerinin başında tarım ilaçlarının bilinçsiz kullanımı geliyor.

• Sürekli kırmızı et yiyen kişilerin kanser olma riski, ayda bir kez kırmızı et yiyenlere göre 2.5 kat daha fazladır. Protein ihtiyacını karşılamak için kırmızı et yerine balık, tavuk ve hindi eti tercih edilmeli.

• Güneş ve solaryum, deride erken yaşlanma ve hasar oluşturarak cilt kanserine neden olabilir.

Kanserin ortaya çıkmasından sorumlu önemli diğer bir neden ise giderek artan çevre kirliliği. Her gün kullanılıp çöpe atılan "piller" bunun en basit örneklerini oluşturuyor. Çevre kirliliğinin kanser oluşumuna katkısı, ozon tabakasının incelmesi ve mesleki faktörleri de işin içine kattığımızda yüzde10'u buluyor.

Yayın tarihi: 27.10.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Rahim ağzı kanseri zaten kadınlar arasında en çok görülen 2. kanser türü. Ve rahim ağzı kanserine HPV adı verilen virüs neden oluyor. Hpv nin bir çok türü var. kadınlarda ve erkeklerde çoğu zaman belirti bile göstermeden vucutta kalabiliyor. Genital bölgede siğillere neden oluyor. Doktor kontrollerine sıklıkla gitmekte fayda var.