Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

DİJİTAL GÜLÜŞ TASARIMI NASIL YAPILIR?

GÜLÜMSEMENİZDEN MEMNUN DEĞİLSENİZ BU İŞLEM TAM SİZE GÖRE!

Dijital gülüş tasarımı nasıl yapılır?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Fulya Gökalp Akar’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

Dijital gülüş tasarımı nedir, nasıl yapılır? Hastanın hayal ettiği gülümsemeye kavuşmasını sağlayan dijital gülüş tasarımı hakkında detaylar…

Dijital gülüş dizaynı, estetik ve fonksiyonel bir gülümseme gerçekleştirmek için olanak sağlayan bir yazılım programıdır. Hastaya protez sonucunun ön izlemesini göstermeyi mümkün kılan, fotoğraf düzenleme programlarının kullanımını içerir. Otomatik kalibrasyon aletlerinin sayesinde, hassas ölçümler elde ederek hastaların gülen yüz ve ağız içi fotoğraflarının projelendirilmesi sağlanır. Derinlemesine analiz etmek amacıyla, hastanın gülümseme hattı altın oran indeksi gibi araçlar kullanılır. Bu yazılım, iletişimi daha iyi ve kolaylaştırmak amacıyla, hastaya restorasyon sonrası gülümsemenin nasıl olacağını otantik bir simülasyon vasıtasıyla göstermeyi hedefler.

DİJİTAL GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?

HARİKA SONUÇLAR ELDE EDİLİYOR

DSD (Digital Smile Design) restoratif veya gülümseme geliştirme sürecinde hastaları eş tasarımcı yapmaya olanak sağlar. Hastalar arzu ve beklentilerini hekimine aktararak kendi tedavilerine katkıda bulunurlar. Restoratif teknik gereksinimler ve hastaların duygusal ihtiyaçları birleştiğinde harika sonuçlar elde etmek kaçınılmazdır.

Gülümsemenin dijital süreci içinde, hastaların yüz ve diş oran analizleri ile yüksek kalitede dijital fotoğraflar ve videolardan faydalanılır. Bir kaç alternatifli çalışma yapılarak sanki dişler yapılmış gibi kişinin fotoğrafları üzerinde modelleme yapılır. Hasta ve hekim bu çalışmalara bakarak beraberce hangi model ve hangi renk olacağına karar verirler. Bu sayede sürpriz bir sonuçla karşılaşılmaz.

Dijital gülüş tasarımı nasıl yapılır?

GÜLÜŞÜNÜZDEN MEMNUN DEĞİLSENİZ…

Pek çok hasta ağzını kapatarak gülüyor ve sorunun ne olduğunu tam olarak adlandıramıyor. Sadece “Gülüşümü beğenmiyorum” diyor. Burada hekime düşen sorunu analiz edip çözüm yollarına gitmektir.

Gülümsemenizden memnun değilseniz, 24 saat ağzınızda sevmediğiniz dişlerle dolaşmak istemezsiniz. Siz de böyle düşünüyorsanız, gülüş tasarımı için ilk adımı zaten atmışsınız demektir.

Sabah uyanıp, aynaya baktığınızda aklınızdan ‘’Keşke dişlerim biraz daha beyaz, biraz daha düzgün olsaydı, dişetlerim bu kadar gözükmeseydi, dişlerim biraz daha uzun olsaydı, dişlerimin arası bu kadar açık olmasaydı” gibi şeyler geçiriyorsanız gülüş tasarımı için yola çıkmanın zamanı gelmiş demektir. Kozmetik bir gülüş yenilemesi işlemi görünüşünüzden yılları silebilir.

Dijital gülüş tasarımı nasıl yapılır?

KİŞİNİN KARAKTERİNE UYGUN GÜLÜMSEME

Tüm dünyada DSD (Digital Smile Design) protokolü profesyonel ekipler yardımıyla hızla gelişmektedir. Hekiminizin bu protokole yeterince hakim olduğundan emin olmalısınız. Duygusal ve daha sanatsal olan bu yeni vizyon mesleğinde etik ve teknolojileri en iyi şekilde takip eden ve uygulama yetisine, eğitimine sahip hekimler tarafından icra edilmediği takdir de hüsranla ve hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Bütün dünyada bu uygulamanın yaşattığı deneyimler inanılmaz düzeydedir.

Bu dönemde hastalar için sadece biyolojik ve fonksiyonel olarak tatmin edici bir ağza sahip olmak yeterli değildir. Hastaların isteği, fiziksel karakteri ile uyumlu fakat daha da önemlisi, kişilikleri ile uyumlu bir gülüşe sahip olmalarıdır. DSD diş hekimleri, standart diş hekimliğinin de ötesinde, bir hastanın tatmin olabilmesi için gerekli olan faktörlere hakim olarak tedaviye başlamaktadır. Bir “Digital Smile Designer” olmak için gelişen ve değişen artistik bir bakışa sahip olmanın yanında, bir grup farklı yeteneğe ve özelliğe de sahip olmak gerekir. DSD konsepti, diş hekimine hastanın kendi kişisel özellikleri ve isteklerinin yol göstermesi doğrultusunda, mükemmel bir deneyim yaşatarak yepyeni bir gülüş yaratmasına yardımcı olur.

Diş Hekimi
Fulya Gökalp Akar 

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >