Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DEPRESYON GİDEREK ARTIYOR!

Depresyon giderek artıyor!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bugün 7 Nisan Dünya Sağlık Günü. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı son rapor, dünya çapında 300 milyondan fazla kişinin depresyonda olduğunu gösteriyor. Bu veriler doğrultusunda bu seneki Dünya Sağlık Günü’nde “Depresyon” problemine dikkat çekiliyor.

Psikoterapist-Klinik Psikolog Uzm. Dr. Timur Harzadın giderek artan depresyon problemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Depresyon 2 haftadan uzun süren mutsuzluk ve hayattan keyif almama duygusudur. Günübirlik yaşanan mutsuzluk ve keyifsizlik hali depresyon değildir. Medya ve sosyal medyanın gelişmesi son 10-15 yılda depresyonu artırmıştır.

Depresyonu tetikleyen başlıca etken kayıp duygusudur. Partnerin terk etmesi veya küsmesi, sevdiği kişinin ölümü, sevdiği kişinin aldatması, başka bir şehre taşınması, para ve statü kaybı, anne-baba çocuk ile ilgili problemler depresyon sebebidir. Yine de burada en güçlü duygu yaratan durum partner ile ilgili sorunlardır.

Eğer depresyon çok güçlü ise kişi ruhsal belirtiler yanında fiziksel sorunlarda geliştirir. Baş ağrısı karın ağrısı kas eklem ağrıları sindirim sistemi hastalıkları şişkinlik kabızlık mide ağrısı cinsel sorunlar ve adet düzensizliği depresyon kaynaklı olabilir. Bazen de hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp damar hastalığı, şişmanlık gibi ölümcül hastalıklara neden olabilir.

Anne karnında yaşanan olumsuz deneyimler ve çocukluk çağında özellikle ilk 7 yaşta yaşanan olumsuz deneyimler depresyonun asıl kaynağıdır. Anne ile kurulan ilk ilişkiler, baba ile kurulan ilk ilişkiler, anne ve babanın birbiri ile olan çatışmaları en önemli sebeplerdir. Çocuğun yok sayılması, zorla beslenmesi, zorla uyutulması, zorla giydirilmesi istemediği halde sevilmesi, zorla öpülmesi etkilidir. Ruhsal, fiziksel, cinsel tacizler de güçlü duygular gelişmesine sebep olmaktadır.

Depresyon artışı; insanların giderek kişisel gelişim kitapları ve psikolojiye olan ilgisini arttırmıştır. Bu alanda deneyimli ruh sağlığı profesyonellerine olan ihtiyaç günden güne çoğalmaktadır. Sağlık ve eğitim politikalarının bu alanda tekrar yapılandırılması koruyucu tıp anlamında yararlı olacaktır. 

Yayın tarihi: 07.04.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Engel olma bırak yapsınyeniMucizenin GünlüğüFerda Saraçoğlu

Engel olma bırak yapsın

Siz çocuğunuza yapma etme dediğiniz için o merakını yenmekten vazgeçmeyecektir.Devamı >
Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Güneş gözlüğü deyip geçmeyin!

İyi gözlükler biraz pahalı olabilir, ama inanın bunun bedeli, katarakt ameliyatıyla da, estetik ameliyatlarla da mukayese edilmez.Devamı >
Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!yeniİnsan HeykeltraşıGüncel Öztürk

Göğüs büyütme estetiği mutlu ediyor!

Meme büyütme estetiği geçirenlerin büyük bir çoğunluğunun cinsel yaşam memnuniyetinde genel bir artış görülür.Devamı >
Öpüşme ile bulaşan hastalıklarAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Öpüşme ile bulaşan hastalıklar

Araştırmalar öpüşmenin stresi ve kaygıyı azalttığını ve mutluluğu arttırdığını ortaya koyuyor ancak gelin görün ki öpüşme her zaman o kadar masum olmayabilir.Devamı >