Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DENİZE GİRMEK BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Denize girmek bağışıklığı güçlendiriyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
23.07.2014 - 14:25 | Son Güncelleme:

Sadece serinlemek için değil sağlığınız için de faydalı!

Yaz sıcaklarından bunaldığımız zaman rahatlamak ve serinlemek için doğal bir yöntem olan denize girmeyi tercih ederiz. Peki, deniz suyunun faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Prof. Dr. Hasan Baha Büyükışık, deniz suyunun pek çok hastalığa iyi geldiğinin ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğinin altını çizdi.

Denizin içinde yaşayan yosunlardan dolayı deniz kıyısında kahverengi yığınlar şeklindeki yosunları hepimiz görmüşüzdür. Bu yosunların bozulması sırasında, ortaya iyot gazı da çıkıyor. İyot vücut için yararlı. Guatrla ilgili problemler bazı hormonların eksik ya da fazla olmasıyla ilgili olduğu için deniz suyu, bazı hastalar için faydalıyken bazı hastalar için zararlı da olabiliyor. Lityumun da önemli bir deniz minarelidir ve özellikle manik depresif hastalar için fayda sağlar. Fakat deniz suyunu içmek mümkün olmadığından doğrudan alınamaz. Lityumu sadece sudan alabiliyoruz, o yüzden arıtılmış su içmememiz gerekiyor. Denize girmek, güneşten alınan D vitamini için faydalıdır. Bunun yanısıra su soğuk, kara sıcakken denize girmek, vücuttaki sıcak soğuk değişiminin getirisiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kış aylarında hastalanma riskini de azaltıyor.

Kirli denize girmeyin

Deniz suyunun bazı zararları da olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Büyükışık, “İçinde yaşayan bazı canlılar, tek hücreli bitkilerin bir kısmı toksin üretiyor. Bu toksin, 24 saat içerisinde ölümle sonuçlanan vakalara sebep olabiliyor. Mesela midye gibi canlılar, bu toksini hepatopankreaslarında biriktiriyor. Bu toksini içeren bir midye yerseniz sonuç ölüm olabilir. Bu nedenle denizde, diyatom denen bu tek hücreli canlıların olmaması isteniyor. Nehirlerden suyun denize girişi oldukça önemlidir . Denizlere tatlı su girişi, toksik alglerin azalması ve suyun daha sağlıklı olması açısından önem taşıyor. Denizde aşırı alg artışı, alg patlaması olduğu takdirde bir kısım algin toksinini dışarıya verebililir. Bu toksin dağılabilir ve kıyıda yürürken bile bu toksini alabiliriz. Özellikle Avrupa'da bu şekilde zehirlenme vakaları çok kayda geçmiş ama diğer zehirlenmelerden ayırt edilemeyebiliyor, balıkları da öldürebiliyor” dedi.

CİHAN

Yayın tarihi: 23.07.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.