Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DENİZ SUYU ASTIM HASTALARINA İYİ GELİYOR!

Deniz suyu astım hastalarına iyi geliyor!
11 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Yonca Tabak’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Uzmanımız 11.07.2018 – 01.08.2018 tarihleri arasında sizden gelen sorulara yanıt veremeyecektir. Bu nedenle sorularınızı belirtmiş olduğumuz tarihten sonra gönderiniz.
 
 

12.07.2014 - 11:00 | Son Güncelleme:

Astımı olanların tatile çıkmadan önce nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Astımlı kişiler için en ideal tatil seçeneğinin deniz kenarı olduğunu belirten Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, bol bol tuzlu suda yüzmenin tüm hava yollarına ilaç gibi geldiğini söyledi.

Astım hastalığı tekrarlayan bronş daralmasıyla seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır. Alerjik olabildiği gibi alerji dışı nedenlerden de kaynaklanabilir. Çocuk hastaların çoğu alerjik astım, bu nedenle çocuklarda astım ve alerjik bronşit eş anlamlı olarak kullanılıyor. Hem alerjik hem de alerjik olmayan astımda, bronşlarda oluşan hassasiyetin dış etkenlere bağlı geliştiğine, sigara dumanı, kimyasal kokular, küf, hava kirliliği gibi etkenlerin astımlı bireyde öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi şikayetlerin alevlenmesine neden oluyor.

Bir akciğer hastalığı olan astıma bağlı şikayetler, sıcak ve rutubetli havalarda artıyor. Hastaları için en doğru seçim deniz tatilleri; yüzme, tuzlu su buharı solumak tüm hava yolları için doğal bir ilaç. Kış boyu tıkanan ve enfeksiyonlarla mücadele eden hava yolları, doğal tuzlu suyun etkisiyle açılıyor. Havuz suları çoğunlukla klorla dezenfekte ediliyor ve açık havuz olsa bile aşırı sıcak havada buharlaşan klorun astım ataklarını tetikleyici etkisi olmasından dolayı tavsiye edilmiyor.

Tatile çıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Prof. Dr. Yonca Tabak, kısa süreliğine de olsa evimiz olarak kullanacağımız konaklama alanlarına dikkat çekiyor. Özellikle astımlı çocukların %90'ının ev tozuna karşı alerjisi olduğunu, tozun da en çok halıda biriktiğini göz önünde bulundurulması gerektiğini, konaklama yapılacak mekanın halı kaplı olmamasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtiyor. Astımlı kişilerin özel eşyalarını da tatile yanında getirmesinin önemli olduğunu, anti alerjik yatak kılıfı gibi özel eşyaların kullanımına tatil süresince devam edilmesinin, olası olumsuz durumları engelleyeceğini belirtiyor.

Yayın tarihi: 12.07.2014
11 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.