Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİKKAT, İPAD’E ALERJİNİZ OLABİLİR!

Dikkat, iPad’e alerjiniz olabilir!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.07.2014 - 10:55 | Son Güncelleme:

Dünyaca ünlü tablet markası iPad’in kaşıntıya sebep olduğu ortaya çıktı.

Günlük hayatta elinizden düşürmediğiniz ve yaşamınızın önemli bir parçası haline gelen iPad'in, alerjijk reaksiyona neden olarak ciltte kaşıntı yaptığı ortaya çıktı. Ayrıca iPad'in dış yüzeyinde kullanılan nikelin de alerjiye neden olabileceği bildirildi. 

Literatüre geçen ilk vaka, Amerika San Diego'da yaşayan 11 yaşındaki bir çocuğun yaşadığı alerji oldu. Küçük çocuğun hayati tehlike arz etmese de rahatsız edici seviyedeki döküntü ve kaşıntılarının sebebi, kullandığı iPad'in yapımında kullanılan nikel olarak tespit edildi. Küçük çocuğun tedavisini yapan Dr. Sharon Jacob, hayati risk teşkil etmese de tedavisinin zahmetli olduğu bu alerjinin tedavisinde antibiyotik ve kortizon kullanmak zorunda kaldıklarını ve çocuğun tedavi sürecinde istirahat etmesi gerektiğini belirtti.

Çocuğun tüm vücudunu saran kaşıntıların sebebini araştırırken elinden düşürmediği iPad'i inceleyen uzmanlar, cihazın dış yüzeyinde kullanılan nikelin buna sebep olduğunu ve koruyucu kılıf takınca semptomların azaldığını belirtti. Hastanın iPad'i kılıf eşliğinde kullanmaya başlamasının ardından kızarıklıkların azalması, nikelalerjisi ve iPad arasındaki ilişkinin gerçek olması ihtimalini kuvvetlendirse de, bu vaka dışında henüz somut bir kanıt bulunmuyor.

Konuya ilişkin olarak bir açıklama gönderen Apple ise ürünlerinde en üst kalite malzemelerin kullanıldığını ve hem ABD hem de Avrupa'daki yasal standartlara uygun malzemelerin seçildiğini vurguladı.

 Associated Press
 

Yayın tarihi: 16.07.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.