Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BUZLU ZEMİNDE YÜRÜRKEN TELEFONLA KONUŞMAYIN

Buzlu zeminde yürürken telefonla konuşmayın
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.02.2015 - 14:30 | Son Güncelleme:

Karlı havalarda hangi önlemleri almalıyız? Karda yürürken nelere dikkat etmeliyiz? İşte, soğuk havalarda yapmamız gerekenler…

Kar yağışı ile birlikte kazalar ve yaralanmalarda da artış görülüyor. Yağış sonrası buzlu ve kaygan olan zemin, yürümeyi zorlaştırıyor ve çeşitli sakatlıklara neden olabiliyor. Acil Sağlık Operasyonu Sorumlusu Direktör Dr. Barış Mutluer, karlı havalarda dikkat edilmesi gerekenleri aktarıyor…

Kar yağışı sonrası meydana gelen buzlanma; yollar, kaldırım, merdivenler ve de üst geçitlerde büyük tehlike oluşturur. Karlı dönemlerde buzlanmaya bağlı olarak yaşanan düşmelerde en fazla el bileği, kalça, omuz çevresi ve ayak bileği kırıklarının görüldüğünü belirten Dr. Barış Mutluer: “Karlı havalarda sokakta yürürken herkes çok dikkatli olmalıdır. Ayağı kayan kişilerin düşmemek için ilk gösterdikleri refleks kollarını açmaktır. Bu düşme pozisyonu sonrasında omuzlarda ve el bileğinde zedelenmeler, kırılmalar ve incinmeler yaşanır. Kişi böyle bir durumda en kısa zamanda en yakın bir sağlık kurumuna ulaştırılmalıdır” dedi.

Tabanı kaymayan ayakkabılar giyin

Buzlu ve kaygan zeminde yürürken ellerin dengeli bir şekilde iki yanda olması, düşme esnasında başın korunmasını kolaylaştırır. Ellerin cepte olması, telefonla konuşmak gibi eylemler de düşme riskini artırmakla beraber ciddi sakatlıkları da beraberinde getirir. Cep telefonu ile konuşmanın karda yürürken tehlike yarattığını belirten Dr. Barış Mutluer: “Kişinin tehlikeli zeminde yürümeye çalışırken cep telefonuyla konuşması dikkatini dağıtır. Bu nedenle buzlu zeminde yürürken telefonla ilgilenmemek gerekir. Böyle havalarda tabanı kaymayan ayakkabılar tercih edilmeli, yürürken küçük, dengeli ve yavaş adımlar atılmalı, kol kola yürünmemelidir. Merdiven inip çıkarken tırabzanlar tutunulmalı, ağır eşyalar kucakta taşınmamalıdır. Düşerken yapacağımız ilk refleks tutunmaya çalışmak olacaktır, bu yüzden olası düşme halinde ilk tedbir avuç içlerimizin zemine bakacak şekilde düşme pozisyonu almamızdır” dedi.

Kırık ve çıkık vakalarında…

Düşme veya çarpma sonrasında hareket ettikçe artan ağrı, çarpan organda şekil bozukluğu, ödem ve/veya kanama nedeniyle şişlik ve morarma olması halinde kırıktan şüphelenilmesi gerekir. Eğer kırıktan şüpheleniliyorsa kırık olan bölge mümkün olduğunca hareketsiz tutularak en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir.

Sakatlanan kişiyi kıpırdatmayın

Sakatlanan kişiyi kıpırdatmak kırığın durumu ve yeri tam bilinemeyeceği için risk taşır. Bilmeden hareket ettirmek, iç kanamayı artırabileceği gibi hastanın acı çekmesine de sebep olur. Konusunda uzman bir doktor gelene kadar çıkık yerine oturtulmaya çalışılmamalıdır.

Yayın tarihi: 18.02.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.