Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

BUGÜN DÜNYA HEPATİT GÜNÜ!

PEKİ, SİZ BU HASTALIK HAKKINDA NE KADAR BİLİNÇLİSİNİZ?

Bugün Dünya Hepatit Günü!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Hepatit nedir? Hepatit çeşitleri nelerdir? Konunun uzmanları Dünya Hepatit Günü’nde çok önemli bilgiler aktararak bizleri bilgilendirdi.

“Dünya Hepatit Günü” dolayısıyla Hepatitle Yaşam Derneği, Türk Karaciğer Vakfı ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği'nce Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte, hepatit konusunda vatandaşlar bilinçlendirilerek hastalıktan korunma yolları anlatıldı.

 Prof. Dr. Tabak, burada yaptığı açıklamada, dünyada yaklaşık 400 milyon hepatit B, 170 milyon da hepatit C taşıyıcısı veya hastası bulunduğunu belirterek, "Bu iki virüs, ülkemizde de önemli bir sağlık sorunudur. Ülkemizde HBV sıklığı yüzde 4, HCV sıklığı ise yüzde 1 olup yaklaşık 3 milyon hepatit B ve 600 bin hepatit C hastamız olduğu tahmin edilmektedir" ifadelerini kullandı.

“Hepatit B virüs enfeksiyonu aşıyla korunabilir”

Tabak, hepatit C hastalarının tanı konulduğunda yüzde 20'sinin ileri evrede olduğunun belirlendiğini aktararak, dünyada yılda 1,5 milyona yakın kişinin hepatit B ve hepatit C virüsünün yol açtığı kronik hepatitlere bağlı komplikasyon olarak gelişen siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle kaybedildiğini söyledi.

Fehmi Tabak, şunları kaydetti:

"Hepatit B virüs enfeksiyonu aşıyla korunabilir bir hastalıktır. Sağlık Bakanlığı 1988 yılından beri Hepatit B aşısını çocukluk aşı programına almış olup, yüzde 90'ların üzerinde başarı ile bu programına devam etmektedir. Kronik hepatit B'nin önlenmesi açısından dernek olarak Bakanlığın aşılama çalışmalarını destekliyor ve ileriye dönük çok önemli bir etkinlik olarak görüyoruz. Aşı kapsamı dışında kalan kişilerin de bireysel olarak aşılanması konusunda yeni bir program başlatılmasını arzuluyoruz."

“Son dönemde Hepatit C için çok iyi ilaçlar üretildi”

Hepatitle Yaşam Derneği Başkanı Dr. Hilal Ünalmış Duda ise Dünya Sağlık Örgütü'ne üye ülkelerde hepatit farkındalık çalışmaları yapıldığını ifade ederek, kendilerinin de bu çalışmayı Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hepatit Birliği iş birliğiyle yürüttüklerini anlattı. Amaçlarının hepatit konusunda toplumu bilinçlendirmek olduğuna işaret eden Duda, hastalığın bulaşıcı olması nedeniyle küresel ve sosyal bir sorun olduğunu dile getirdi.

“Hepatit hastalığı herkese yakın”

Beş farklı hepatit çeşidi olduğu bilgisini veren Duda, "A, B, C, D ve E. Hepatit A ve hepatit E kirli sulardan ve yıkanmamış besinlerden bulaşır. B ve C, kan nakli ve cinsel ilişkiden bulaşıyor. Hepatit A ve B'nin aşısı var. Ülkemizde çocuklarımıza yapılıyor. Hepatit C'nin aşısı yok. Ancak son dönemde hepatit C için çok iyi ilaçlar üretildi" diye konuştu.

Duda, hepatit hastalığının herkese yakın olduğuna vurgu yaparak, "Hepatit çok kolay bulaşabilir ama çok zor da bulaşabilir. Yani ikisinin arasında dengeyi bulmamız lazım. Hepati B aşısı olan insanlar sirozdan ve karaciğer kanserinden korunabilirler. Karaciğer nakli gereken durumların çoğunda sebep, hepatit B veya hepatit C'dir. Erken önlem alarak, tedavi olarak, aşılanarak bu karaciğer nakli aşamasına kadar gelmeden toplumu koruyabiliriz. Hepattitten korunmak hem daha ucuz hem daha kolay. Yani hastalık başladıktan sonra olay daha da kötüleşiyor. El sıkmayla, yanaktan öpmeyle, aynı odada havayı solumakla bulaşmaz. Sağlıklı bireyler sağlıklı toplumu oluşturur. Bizlerin ve çocukların sağlığı çok önemli. Çocuklarımız bu hastalıktan aşı ile koruyabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

AA

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >