Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“BİR KOVA BUZLU SU” EYLEMİNİ KALP HASTALARI DENEMESİN

“Bir kova buzlu su” eylemini kalp hastaları denemesin
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
22.08.2014 - 17:30 | Son Güncelleme:

Uzmanlar bu eylemin ani kalp durmasına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

ABD’de Corey Griffin adlı gencin ALS (Amiyotropik Yanal Skleroz) hastalığına karşı başlattığı ve pek çok ünlü ismin destek verdiği İce Bucket Challenge yani “Bir Kova Buzlu Su” eylemi ani kalp durmasına neden olabilir! İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Türkmen, “Kalp, tansiyon gibi kronik hastalığı olan kişiler bu eylemden kesinlikle uzak durmalı” uyarısında bulundu.

Uzman Dr. Engin Türkmen bir kova buzlu su eyleminin yaratacağı tehlikeye şöyle dikkat çekti:

Önceki gün deniz kazasında hayatını kaybeden 27 yaşındaki Corey Griffin’in ALS hastalığına dikkat çekmek için başlattığı “Ice Bucket Challenge” (Bir kova buz) kampanyası dünyada ve Türkiye’de giderek yayılıyor. Bu kampanyaya destek vermek için kişiler bir kova buzlu suyu başından aşağı döküyor. ALS hastalığına dikkat çekmek için çok anlamlı bir kampanya ancak büyük tehlike yaratabilir. Çünkü baştan aşağı dökülen bir kova buzlu su ani solunum veya dolaşım durması sonucu meydana gelen inhibisyon ölümüne neden olabilir. Üstelik ciddi bir risk oluşturuyor. Tıpkı şoklama gibi buzlu su kalpte elektroşok etkisi yaratarak ani kalp durmasına neden olabilir.

Kalp olması gerekenden hızlı çarpıyor ve duruyor 

Beynimizde merkezi sinir sistemi ve otonom sinir sistemi diye iki sistem var. Merkezi sinir sistemi istemli hareketlerin sistemi, biz emir veririz, otonom sinir sistemi sitemi ise istemsiz çalışır, kalbi otonom sinir sistemi yönetir, yani kalbe emir veremezsiniz otomatik olarak çalışır. Bu otonom sistemi de ikiye ayrılıyor. Sempatik ve parasempatik sistem olarak ikiye ayrılır. İnhibisyon ölümü sempatik sistemi uyararak meydana gelebileceği meydana gelebileceği gibi parasempatik sistemi uyararak da meydana gelebilir. Sempatik sistem heyecan sistemi kalbi çarptıran sistem. Bir kova buzu başınızdan aşağı döktüğünüzde sempatik sistem uyarılıp kalbe uyarı gidiyor, kalp bir anda kuş kanadı gibi çok hızlı bir şekilde çarpmaya başlıyor ve sonra bir anda duruyor. 

Tansiyon ve kalp hastaları denemesin

Bu eylem sağlıklı bireyleri bile tehdit ediyor. Sadece soğuk bir demiri elleyip ölen insanlar gördük, buzlu su çok tehlikeli. Bu eylem tıp açısından çok risklidir.

Sağlıklı bireyler için bile çok riskli olan bir kova buz eylemini tansiyon, kalp ritim bozukluğu, epilepsi, beyin ameliyatı olan ve böbrek yetmezliği olan kişiler için ise çok daha fazla risk taşıyor. Bu tür hastalığı olan kişiler soğuk suyla bile duş almamalı. Kalpte ritim bozukluğu, ani körlük, tansiyon krizi, felce neden olabilir, en önemlisi kalp durabilir.

Yayın tarihi: 22.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.