BEL SOĞUKLUĞU NEDİR, NASIL BULAŞIR?

BEL SOĞUKLUĞU KISIRLIĞA YOL AÇABİLİR.

Bel soğukluğunun üretra yani idrar kanalında, cinsel yolla bulaşan bakterilerin oluşturduğu bir enfeksiyon olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Cevdet Kaya, hastalığın belirtilerini, bulaşma yollarını ve tedavisini anlattı.Karakteristik olarak üretra akıntısı ve idrarda şiddetli yanma şikayeti ile kendini gösterir. Akıntının rengi sarı, yeşilimsi veya gri olabilir.

Bel soğukluğunun kesin tanısı üretral akıntıdan alınacak olan örneğin laboratuar şartlarında boyanması ile gram (-) diye adlandırdığımız özellikteki bakterilerin ortaya konulmasıdır. Ancak herhangi bir şekilde tanısal testler yapılamadığı durumlarda ise ampirik olarak her iki mikroorganizmayı da kapsayan tedavinin verilmesi en uygun tedavi yöntemidir. Zaten çoğunlukla ürologlar, yakın zamanda şüpheli cinsel ilişki öyküsü olan ve penisinden sarı-yeşil renkli akıntısı olan, bunun yanında da idrarda yanması olan erkeklere her türlü ihtimali göz önünde tutarak ikili antibiyotik tedavisi başlamaktayız.

Bel soğukluğu kısırlığa yol açabilir

Bel soğukluğu geçiren erkekler eğer tedavi edilmezlerse kısırlığa yola açabilen testisin üst kısmında enfeksiyona maruz kalabildikleri gibi aynı zamanda ileriki yaşlarında üretra darlığı ile de baş başa kalabilirler.

Bel soğukluğu bulaşıcı bir hastalıktır ve tedavi edilmeden hele hele korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek oldukça sakıncalıdır. Bu erkeklerin kadın cinsel partnerlerinde de pelvik enflamatuar hastalık ve üretrit gelişebilir. Dolayısıyla bu hastalarda tedavide aceleci olunmalı ve yüksek riskli hastalar zaman geçirmeden tedavi edilmelidir. Cinsel partnerler de tedavi amacı ile değerlendirilmeli ve yakın takibe alınmalıdır.

Bel soğukluğuna benzeyen hastalıklar

Bel soğukluğuna benzer şekilde seyreden ve cinsel yolla bulaşan birçok hastalık vardır ve bunların tedavisi de birbirinden oldukça farklı olmaktadır. Genital bölgede siğil, lezyon ya da büyük yaralara yol açan bakteriler veya virüsler yoluyla bulaşan hastalıkların tanınması oldukça önemlidir. Kondilom, frengi ve herpes enfeksiyonları bunlardan bazılarıdır.

Erken teşhis önemli

ABD’de bir yılda izlenen yeni bel soğukluğu sayısının 500 binin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise bu olguların çoğunluğu kayıt altına alınamadığı için yeni vaka sayısı bilinmemektedir. Ancak korunmasız ve şüpheli ilişkiler ya da birden çok cinsel partnerin olması durumu ve enfekte birey ile cinsel ilişkide bulunulması temel risk faktörleridir.

Bel soğukluğunda erken teşhis ve tedavi oluşabilecek her türlü komplikasyonun önüne geçmede temel faktördür. Tedavide olgunun derecesi verdiğimiz antibiyotiğin cinsini, süresini veya sayısını etkilemektedir. Hekimlerin önerdiği antibiyotik tedavileri sorundan kurtulmak için uygun yöntemlerdendir.

  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
REKLAM
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Gökyüzü bugün bugün beklediğiniz bir haberi alıp güne pozitif etkilerle başlayacağınızı müjdelemekte devamı > BOĞA 21 Nisan - 21 Mayıs Gökyüzü bugün özel yaşamınızda eş ya da sevgilinizin size yaşattığı duygusal baskıyı, ısrarla görmek devamı > İKİZLER 22 Mayıs - 21 Haziran Bugün sezgileriniz olağanüstü yoğundur ve gördüğünüz rüyalar yol göstericidir sizler için. Rüyaların devamı > YENGEÇ 22 Haziran - 22 Temmuz Bugün özel yaşamınızda güçlü bir ifade ile hayır demesini bilmelisiniz. Duygusal yoğunluğunuzun, ya devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Bugün duygularınızla değil, aklınızla hareket etmelisiniz. İnsanlar sizin duygusal ve iyi niyetli da devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 22 Eylül Gökyüzü bugün korkularınızın üzerine giderek, yaşamınızın her alanında cesur davranmanın getireceği devamı > TERAZİ 23 Eylül - 23 Ekim Bugün duygularınızla değil, aklınızla hareket etmelisiniz. İnsanlar sizin duygusal ve iyi niyetli da devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Bugün sezgileriniz olağanüstü yoğundur ve gördüğünüz rüyalar yol göstericidir sizler için. Rüyaların devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Gökyüzü bugün özel yaşamınızda eş ya da sevgilinizin size yaşattığı duygusal baskıyı ısrarla görmekt devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Gökyüzü bugün beklediğiniz bir haberi alıp güne pozitif etkilerle başlayacağınızı müjdelemekte. Bu i devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Gökyüzü endişe ve kaygılarınızı kontrol altında tutmanız için uyarıyor sizleri. Ruh halinizdeki gerg devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Bugün duygusal hayatınıza müdahale etmek isteyen meraklı kişilerin baskı ve ısrarları ile karşılaşab devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
REKLAM