Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEL KALINLIĞI KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR

Bel Kalınlığı Kanser Riskini Artırıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
04.01.2011 - 10:00 | Son Güncelleme:

Bel çevresi kalın olan kadınların kanser riski çok daha yüksek...

İngiltere yapılan araştırma sonucunda, bel çevresi kalın olan kadınların kanser riskinin daha yüksek olduğu ortaya koyuldu.

Araştırmada, ülkedeki kadınların yüzde 44'ünün kalın bele sahip olduğu, bu yüzden kanser ve diğer hastalıklara yakalanma riskini daha fazla taşıdıkları, ülkedeki erkeklerde ise kalın bel oranının yüzde 32 olduğu ifade edildi.

Uzmanlar, sağlık açısından bel çevresinin kadınlarda 80, erkeklerde ise 94 santimetreden az olması gerektiğini, fazla kilonun kanser riskini genel olarak artırdığını, kalın belin ise özellikle bağırsak, pankreas, meme ve rahim kanserine yakalanma ihtimalini yükselttiğini belirtti. Daha önceden yapılan araştırmalarda da kalın belin, 2. tip şeker ve kalp hastalıklarının habercisi olduğu ortaya konmuştu.

Dünya Kanser Araştırma Fonundan Dr. Rachel Thompson, genellikle erkeklerin bel çevresinde yağ toplandığının düşünüldüğünü ancak son araştırmada İngiltere'de kadınların erkeklerden daha fazla kalın bele sahip olduklarının anlaşıldığını söyledi.

AA

Yayın tarihi: 04.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

İlk defa duydum enteresan bir habermiş.

04.01.2011 10:07:39 Ceyda Güneş