Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BANYONUZ YETERİNCE TEMİZ Mİ?

Banyonuz yeterince temiz mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.02.2016 - 14:45 | Son Güncelleme:

Banyonuzu temiz tutmak için sık sık temizliyorsunuz. Fakat atladığınız ufak detayların büyük sağlık sorunlarına yol açabileceğini biliyor musunuz? İşte, banyonuzun temizliği ve sağlığınız için dikkat etmeniz gerekenler...

DİŞ FIRÇALARINI AYNI KABIN İÇİNDE BULUNDURMAYIN

Evde yaşayan herkesin diş fırçaları aynı kabın içinde bulunursa evde hasta olan kişinin fırçasındaki mikroplar diğer fırçalara da bulaşır ve evdeki bireyleri de hasta eder. Bu nedenle herkesin diş fırçası ayrı bölümlerde olmalıdır. 

Banyo temizliği

IŞIK DÜĞMESİNİ VE KAPI KOLLARINI MUTLAKA TEMİZLEYİN

Gün içinde sık sık kapı koluna ve ışık düğmesine dokunuyorsunuz. Ellerinizi yıkadıktan sonra tekrar aynı düğmeye dokunduğunuzda elinizi yıkamanın ne anlamı kalır ki?

Banyo temizliği

BANYO DUVARLARINI MUTLAKA SİLİN

Banyo duvarlarının temizliği klozetin içinin temizliği kadar önemlidir. Havalandırılmadan, buharlı ve sıcak bırakılan banyonun duvarlarında mikroplar yuva yapar. 

Banyo temizliği

3 AYDA 1 DUŞ LİFİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Duş lifleri çok fazla bakteriyi içinde bulundurur ve bu bakteriler çeşitli cilt sorunlarına sebep olur. Uzmanlar bu lifleri kullanmanın sağlıklı olmadığını dile getiriyor. Eğer kullanmak istiyor ve seviyorsanız sıcak su ile iyice yıkadıktan sonra kuru bir ortamda kurumaya bırakın ve üç ayda bir yenileyin. 

Banyo temizliği

TIRAŞ BIÇAKLARINI DUŞTAN ÇIKARIN

Uzun süre ıslak ve nemli bir yerde duran tıraş bıçakları paslanır ve bakteri taşıma olasılığı daha çok artar. 

Banyo temizliği

EVDEKİ HERKES AYNI HAVLUYU KULLANMAMALI

Ellerinizi yıkadıktan sonra silmek için bile olsa herkesin kendine ait bir havlusu olmalı. Vücut havlusunun ortak kullanılmaması gerektiğini söylememize bile gerek yok herhalde. Havluları karıştırmamak için kendi havlunuzun rengini belirleyebilir veya farklı desenli havluları tercih edebilirsiniz.

Banyo temizliği

DUŞ PERDELERİNİ HAFİFE ALMAYIN

Duş perdenizde siyahlıklar oluştuysa emin olun orada bir küf deposu bulunur. Duş perdelerinizde siyahlıklar bulunuyorsa çok beklemeden değiştirin.

Banyo temizliği

HASTALIK GEÇİRDİKTEN SONRA YENİ BİR DİŞ FIRÇASI EDİNİN

Ağır bir hastalık veya grip geçirirseniz hastalık sonrası aynı diş fırçasını kullanmamanız daha sağlıklıdır. 

Banyo temizliği

Yayın tarihi: 29.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.