Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AŞIRI HİJYEN ALERJİ YAPIYOR

Aşırı hijyen alerji yapıyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
30.10.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Nasıl önlem alınmalı?

Son yıllarda alerjik hastalıklar, gelişmiş ülkelerde inanılmaz bir artış göstermektedir. Hava kirliliği, beslenme alışkanlıkları, şehir yaşamı, temizlik şartları gibi bazı çevresel faktörler, günümüzde alerjik hastalıkları arttıran en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Alerjik hastalıkların en önemli artış nedeni ise Hijyen Teorisi olarak gösterilir. Göğüs Hastalıkları ve Alerjik Hastalıklar Uzmanı Dr. Gülden Paşaoğlu Karakış bu teoriyi şöyle açıklıyor: “Köylerde yaşayan, anaokuluna giden, kalabalık bir aile ortamında büyüyen çocukların, bazı mikroplara veya parazitlere karşı bağışıklık sistemi daha çok gelişir. Bunun sonucu olarak da, alerjik hastalıklara yakalanma riskleri daha azdır. Şehirde yaşayan, hijyenik ortamlarda büyüyen çocuklar ise, mikroplarla çok daha az karşılaştıkları için, alerjik hastalıklara yakalanma riskleri de daha fazla olur.”

Alerjiye karşı önlem alın

Alerjik hastalıkların oluşumunu engellemek için öncelikle çocuğunuzu bazı etkenlere karşı korumanız gerekir. Peki, bunu gerçekleştirmek için neler yapmalısınız? Dr. Gülden Karakış, bu tedbirleri 3 başlık altından topluyor.

Alınabilecek ilk önlemler

Çocuğunuzun alerjiye olan duyarlılığını daha en baştan önlemeniz gerekir. Hamileliğinizde ve emzirme döneminizde kesinlikle sigara içmemeli, alerjik gıdaları az tüketmelisiniz. Bunların yanında, bebeğinizin ilk 6 ay anne sütüyle beslemenizi öneriyoruz.

İkincil önlemler

Çocuğunuzun hastalık gelişimini önlemek amacıyla çevresel alerjenlerle temasını azaltmalı, sigaraya ve kirli havaya maruz kalmamalısınız.

Üçüncül önlemler

Çocuğunuzun alerjik hastalığının tedavisinde ilk yapmanız gereken, duyarlı olduğu alerjenlerle temasını önlemenizdir. Çocuğunuzun yakalanabileceği birçok alerjik hastalık, alerjenle yakın teması ile ortaya çıkabilir.

Yayın tarihi: 30.10.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.