Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ARKA CEBİNDE CÜZDAN TAŞIYANLAR DİKKAT!

Arka cebinde cüzdan taşıyanlar dikkat!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.11.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Kalıcı bir sağlık problemine yol açtığınızdan haberiniz var mı?

Pantolonların arka cebine koyduğumuz cüzdanın bel sağlığımızı olumsuz yönde etkilediğini daha önce duymuş muydunuz? İşte arka cepte cüzdan taşımanın belimizi neden tehdit ettiğini ve çözüm yollarını, Manuel Fizyoterapist Teoman Gündüz açıkladı.

Cüzdanların içinde paranın yanında kartvizit, kredi kartları ve alışveriş kartları da olduğunda yaklaşık 4-5 cm gibi kalınlığa ulaşabiliyor cüzdanlar. Bu durumda oturduğumuzda leğen kemiğimizin bir tarafı 4 cm daha yukarda oluyor. Uzun süre masa başında çalışanlarda zamanla leğen kemiğinde hizalama ve açı problemleri görülüyor. Böylece omurga sağlığı da olumsuz olarak etkileniyor ve bir tarafta ağrı meydana geliyor. Kaslar ve yumuşak dokular da bu duruma uyum sağlayarak problem kalıcı hale dönüşebiliyor.

En ufak bir ters harekette hatta ayakkabılarımızın bağcıklarını bağlamak için öne doğru eğildiğimizde bile bel fıtığı geçirme riskimiz artıyor. Ayrıca bel omurlarındaki bozulma zamanla, kanal darlığı, siyatalji, sinir sıkışması, skolyoz ve belde kilitlenmeye de yol açabiliyor.

Peki, bel fıtığında etkili çözüm ne?

Vücut fonksiyonlarının, özellikle de kas ve eklem sisteminde meydana gelen dengesizliklerin fizyoterapistler tarafından tamamen elle giderilmesi olarak adlandırılan manuel terapi, özellikle Amerika ve Avrupa’da bel fıtığı tedavisinde yaygın olarak uygulanıyor ve son yıllarda ülkemizde de büyük bir ilgi görüyor.

Klasik fizyoterapi yöntemlerinin biraz daha zenginleştirilip güncellenmesi ve işi tamamen profesyonel ellerin üstlenmesidir, manuel terapi. Manuel terapi içinde en çok kullanılan yöntemler; omurlar arasında traksiyonu sağlayıp yükü alan mobilizasyon ve manipülasyon uygulamaları, ağrı bantları da olarak bilinen elastik kinezyolojik bantlar, bütüncül olarak uygulanan osteopatik yöntemler, kas ve yumuşak doku üzerindeki gerginliği alan myofasyal masaj uygulamaları ve beyin ve omuriliğin ritmini düzenleyen craniosacral terapi yöntemleridir. 

Yayın tarihi: 28.11.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.