Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANTİBİYOTİKLER MANTAR YAPABİLİYOR

Antibiyotikler Mantar Yapabiliyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
27.04.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Gripten kaçarken mantara yakalanmayın!

Vajinal hastalıklar arasında en sık görülen mantar enfeksiyonları, ergenlik dönemiyle birlikte kadınları tehdit altına alan hastalıkların başında geliyor. Vajinal mantarların başlıca sebeplerinden biri de antibiyotik kullanımı.

Üreme çağına gelmiş kadınlarda sıklıkla görülen vajinal enfeksiyonlar çeşitli bulgularla kendini gösteriyor. Vulva olarak adlandırılan genital bölgenin dış kısmında yoğun bir kaşıntı ve içerden gelen bir akıntı durumu söz konusudur.

Akıntı beyaza yakın süt kesiği olmakla birlikte genellikle kokusuzdur. Mantar henüz başlangıç aşamasındaysa kaşıntı ve akıntı dışında belirti göstermezken, ileri safhalarında yanma ve ağrılara sebep olur. Özellikle yaz sıcaklarında çok daha hızlı ilerleme gösteren mantar enfeksiyonları kaşınma dolayısıyla şişlik hatta kanamaları beraberinde getirir.

Antibiyotiklerin etkileri vajinanın normal florasını (mikrop yapısını) bozuyor. Hekime danışmadan antibiyotik kullanmanın doğru olmadığını, hekimlerin de vajen florasını bozmayacak ilaçlarla birlikte antibiyotik tedavisi uygulamaları öneriliyor.

Mantar Oluşumuna Sebebiyet Verebilecek Diğer Durumlar

Renkli tuvalet kağıdı, parfümlü günlük pedler, hijyenik olmayan yüzme havuzları...

Özellikle yaz mevsiminde sentetik iç çamaşırları...

Yanlış taharetlenme (arkadan öne)...

Vücudun savunma direncini düşüren hastalıklar, aşırı yorgunluk vb...

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu 

Yayın tarihi: 27.04.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.