Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ALKOL VE SİGARAYI BIRAKANLARA BESLENME ÖNERİLERİ!

Alkol ve sigarayı bırakanlara beslenme önerileri!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
03.03.2016 - 09:00 | Son Güncelleme:

Diyetisyen Ecem Aydın Öğümsöğütlü, Mart'ın ilk haftasında kutlanan Yeşilay Haftası dolayısıyla alkol ve sigarayı bırakanlara beslenme önerilerinde bulundu.

Sigara ve alkol tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatan ve hastalıklara karşı savunmasız bırakan başlıca nedenlerdendir. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam süresi için bu zararlı ikiliyi hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Sigarayı bırakan bireylerde sıklıkla görülen şikayetlerden biri kilo alımıdır. Sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha az iştahlıdır. Bu durum sigara içenlerde yeterli ve dengeli besin seçimini de olumsuz etkilemektedir. Sigarayı bırakma ile birlikte özellikle psikolojik bağımlılığı olan bireylerde aşırı besin tüketimine eğilim görülmekte, kolay tüketilebilir ancak yüksek kalorili besin alımı artmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 3 gün en zor dönemdir. Özellikle ilk günlerde sigara içme krizinden kurtulmak için aşırı yeme eğilimini önlemek amacıyla fiziksel açlıkla duyguların neden Sigara içenlerde vücudun savunma sisteminde antioksidan olarak görev yapan E, C vitaminleri ile A vitaminin ön maddesi B karotenin kandaki seviyeleri düşüktür. Ayrıca, sigara içiminin bazı B grubu vitaminlerin düzeyini, özellikle de B12 vitaminini düşürdüğü de yapılan çalışmalarda bildirilmektedir.

SİGARAYI BIRAKANLAR İÇİN TÜKETİLECEK BESİNLER

Sigarayı bırakanlara öneriler

 • Bazı besinler antioksidanlarla vücutta detoks etkisi oluşturur.
 • Terenin vücudunuza olan etkisi sadece bronşlarınızı temizlemekten ibaret değil. Tereyi kullanarak lezzetlendireceğiniz salatalar, yağ yakımını da destekler.
 • Menengiç kahvesi içerken, daha önce kahvenin yanında içtiğiniz sigaraları unutun. Çünkü, menengiç kahvesi sigaranın bütün kötü etkilerini vücudunuzdan temizlemeye yardımcı. Günde 1-2 fincan tüketebileceğiniz menengiç kahvesi, sigara dumanının kapattığı solunum yollarınızı yeniden açar.
 • 4-5 adet kuru keçiboynuzu dalından yapabileceğiniz keçiboynuzu çayıyla hem vücudunuzu yenileyebilir, hem de sigaranın vücudunuzda yarattığı stresi bir daha hiç dönmemek üzere silebilirsiniz.
 • Bir demliğin içerisine elmayı kabuğuyla dilimleyin ve içerisine bir tutam zencefil, 2 çubuk tarçın atın. Karışımı demleyin. Akciğerlerinizi içtiğiniz bu karışımla yenileyebilirsiniz. Kanserden koruyucu bu besinin çayını her gün aç olarak 1 fincan için. Bu çay, sigarayı bırakan kişilerin akciğerlerini 70 günde temizler.

ALKOL KULLANMANIN ZARARLARI

Alkol kullanmanın zararları

 • Alkol vücutta kalıcı ya da kalıcı olmayan etkiler bırakır.
 • Alkol, beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler ve bilinci devre dışı bırakır.
 • İnsanlar alkol kullandıktan sonra duygularını da kontrol edemez. Görme, konuşma gibi yetileri yavaşlar ve durma noktasına gelir.
 • Aşırı alkol geçici hafıza kaybına neden olur.
 • Alkol en çok karaciğer, beyin ve sinirlere zarar verir.
 • Alkol anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler.
 • Alkol midenin iç yüzeyini kaplayan tabakayı tahriş eder ve buna bağlı olarak gastrit'e yol açar. Mide zarında yırtıklar oluşur. Mide ve yemek borusunda iç kanamalar meydana gelir. Kusma gözlemlenir.
 • Alkol yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerine neden olur. Kanser riskini büyük oranda artırır.
 • Alkol kullanımından bir gün sonra baş ağrısı ve ağız kuruluğu çok sık görülür.

BOL SU TÜKETMEK BAŞ AĞRISI VE AĞIZ KURULUĞUNU ÖNLER

Su içmek ağız kuruluğunu önler

Alkol kullanımı sonrasında baş ağrısı ve ağız kuruluğunun önüne geçmek için bol su tüketilmesi gerekir. Baş ağrısı ve ağız kuruluğunun önüne geçmek için; alkol kullanacağınız gün su tüketimini arttırmanız ve alkol kullanımı sonrasında da su tüketmeniz, dehidrasyona(susuz kalma) uğramanızı engelleyecektir. Sağlıklı bireylerin günde yaklaşık 2 litre sıvı tüketmeleri gerekir, alkol kullanacağınız günlerde bunu 3 litreye kadar çıkarabilirsiniz. Suyun haricinde mineralli soda tüketebilirsiniz. Bu seçenek, böbreklerinizden atılan suyla kaybettiğiniz mineralleri tekrar kazanmanıza yardımcı olacaktır.

ALKOLDE ÖNCE VEYA SONRA KAHVE TÜKETMEYİN

Alkolden sonra kahve içmeyin

Doğru bilinen yanlışlardan biridir, alkol sonrası kahve tüketmek. Kahvenin hormonlar üzerinde herhangi bir etkisi yok, ancak kahvede bulunan kafein, kan dolaşımını hızlandırdığı için böbreklerden atılan idrar miktarını ve aynı zamanda da vücuttan atılan su miktarını arttırır; oysa baş ağrınızı geçirmek için suya ihtiyacınız var. Bu yüzden, alkol kullanmadan önce, kullanırken ya da kullandıktan sonraki 6 saat içerisinde kahve tüketmemeniz doğru bir tercih olacaktır.

İHA

Yayın tarihi: 03.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.