Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ADET SANCISINA SICAK SU TORBASI İYİ GELİR Mİ?

Adet sancısına sıcak su torbası iyi gelir mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

07.01.2016 - 11:49 | Son Güncelleme:

Şiddetli adet sancıları pek çok kadının ortak sorunlarından biri. Peki, regl döneminde karın bölgesine koyulan sıcak su torbasının yararı var mı? Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç yanıtladı.

Adet sancıları birçok kadının sık rastladığı sorunlardan biridir. Pek çok kadın her ay bu sancı nedeniyle iş ve emek kaybına uğrar ve sancıyı azaltmak amacıyla kendine göre hafifletici yollar arar. Bazı durumlarda bu ağrılar o kadar şiddetlenir ki kişi günlük yaşamsal aktivitelerini dahi gerçekleştiremeyecek hale gelir.

REGL DÖNEMİNDE AĞRI KESİCİ KULLANMAK DOĞRU MU?

Adet kanı, endometrium ismini verdiğimiz rahim iç duvarının dökülmesi ile oluşur. Bu dökülme esnasında oluşan pıhtıları ve doku artıklarını vücuttan atabilmek amacıyla rahim kasılır. Rahim kasılmaları ise adette görülen sancının ana nedenidir. Kasılmalar esnasında rahim dokusunda artan prostaglandinler çeşitli ağrı kesiciler tarafından azaltılır. Bu ise ağrılarda azalmaya yol açarken beraberinde kanamayı da azaltır ve pek çok kadın için sorun oluşturabilir. Kanamanın az olması rahatlama hissinin yaşanmasını da en aza indirger. Mide, karaciğer hastalığı ve böbrek sorunu olanlar ilaç kullanmaktan sakınmalı, kanama miktarını azaltmadan uygulanabilen alternatif yöntemleri dikkate almalıdır. Bu yöntemler arasında sıcak su uygulamaları, haftada birkaç kez spor yapmak, uyumak sayılabilir.

Adet sancısı

SICAK SU TORBASI ÇÖZÜM MÜ?

Sıcak su torbaları hem rahim hem de karın ön duvarındaki kasları ısı etkisiyle gevşetir. Beraberinde damarlarda da gevşemeye yol açar, böylece kaybedilen kan miktarını da hafif artırır. Hızlanan dolaşım yoluyla rahatlama sağlanır. Sıcak su ucuz, zararsız ve rahatlatıcı etkiye sahip olması nedeniyle önerilen bir yöntemdir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

SICAK SU TORBALARI NASIL KULLANILMALI?

Yayın tarihi: 07.01.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.