Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ADET AĞRILARINI AZALTAN EGZERSİZ!

Adet ağrılarını azaltan egzersiz!
2 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.07.2015 - 14:45 | Son Güncelleme:

Adet ağrılarıyla nasıl baş edilir? Adet ağrılarının önüne geçmek için ne tür egzersizler yapılmalı? Uzmanından öğrenelim.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Gökhan Kinaş, kadınlarda sancılı geçen regl dönemi ağrılarını azaltmak için egzersiz yaparak alt karın bölgesinin ısıtılması gerektiğini söyledi. Adet gören kadınların yaklaşık yüzde 50’sinde sancı görüldüğünü ifade eden Kinaş, sancının nedeninin kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanması olduğunu belirtti. Kinaş, “Adet sancısı için belirli önemli risk faktörleri olmamakla beraber yapılan bazı çalışmalar bazı risk faktörlerini ortaya koymuştur. Bunlar 30 yaştan küçük olma, vücut kitle indeksinin 20’nin altında olması, sigara içme, ilk adet yaşının 12'den önce olması, adet döneminin uzun sürmesi, düzensiz ve aşırı adet kanamasıdır” dedi.

Ağrılar çok fazlaysa jinekolojik muayene gerekli

Adet sancıları belirtileri hakkında bilgi veren Kinaş, “Sancı genellikle adetten 1-2 gün önce veya adetle beraber rahim kasılmasına sebep olan bazı maddelerin salgılanmasıyla başlar. Genellikle 12-72 saatte azalır. Alt karın orta hatta kramp şeklinde olan bazen kasık ve sırtta da hissedilen bir ağrıdır. Eğer tek tarafta oluşuyorsa o zaman altta yatan başka bir tanı düşünülmelidir. Bazen bu sancıya baş ağrısı, bulantı, ishal ve halsizlik de eşlik eder” diye konuştu. Adet sancılarının ağrı kesicilerle kontrol altına alınması ve başka bir jinekolojik belirti olmaması halinde muayeneye gelmenin gerekli olmadığını vurgulayan Kinaş, "Ancak adet sancıları çok şiddetli olup genel iyilik halini etkilemeye başlamışsa veya günlük yaşamı etkiliyorsa mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılmalı ve etkili bir tedavi uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.

Adet sancısı olduğunda yapılacaklar

Adet sancısında altta yatan başka bir hastalığın olup olmadığının belirlenmesi gerektiğini anlatan Kinaş şunları kaydetti: “Alt karın bölgesini ısıtmak, bazı ağrı kesiciler kadar etkili bir yöntemdir. Ayrıca hiçbir yan etkisi de bulunmamaktadır. Egzersiz ve günlük aktivitelerin artışı adet sancısını tedavi ettiği çalışmalarda bulunmuştur. Yoga da bu seçeneklerden biridir. Hastaların sancılarına yönelik düşünce bazında yaptığı değişiklikler (duyarsızlaşma, başa çıkma stratejileri) ve sancıya verdikleri cevaba yönelik girişimleri (rahatlama, gevşeme çalışmaları) kapsar. Bazı hastalar bu yöntemlerden fayda gördüklerini belirtmişlerdir. Çeşitli diyet ve vitaminlerin de adet sancısını azalttığı görülmüştür. Bunlardan bazıları düşük yağlı vejetaryen diyet, günlük alınan süt ve süt ürünleri, E vitamini, B1 ve B6 vitamini, balık yağı takviyeleri ve D3 vitaminleri sayılabilir. Bu önerilere rağmen hastanın şikâyetlerinde gerileme olmazsa o zaman hasta, kadın doğum uzmanına başvurmalı ve tedaviye başlanmalıdır."

CİHAN

Yayın tarihi: 02.07.2015
2 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.