Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

YENİ BİR İLİŞKİ ÖNCESİ 4 BASAMAK...

TARTIŞMAYA AÇIK OLMAYAN OLMAZSA OLMAZ ÖZELLİKLERİNİZİ BELİRLEYİN.

Yeni bir ilişki öncesi 4 basamak...
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ömer Yalçın’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Psikolog ve Refleksolog
 
 

Ne istediğinizi bilip ona göre hareket etmeniz gerektiğini belirten Psikolog Ömer Yalçın, yeni bir ilişki öncesi 4 basamağı açıkladı…

Yeni bir ilişkiye başlamadan önce özellikle kötü bir deneyimimiz varsa önceki ilişkimizden farklı nitelikleri olan kız veya erkek arkadaş seçme eğiliminde olabiliriz. Aslında bu stratejik bir yaklaşım. Nasıl askeri stratejiler daha önceki savaşlarda kazanılan deneyimlere göre yazıldıysa bizler de önceki ‘’savaş’’ niteliği taşıyan ilişkilerimizden faydalanabilir ve en iyisini elde etmeye çalışabiliriz veya yaşanmış hikayeler ve deneyimler sonucu oluşan tavsiyelere kulak vermeliyiz.

Bir ilişkiye başlamadan önce ne istediğimizi öncelikle bizim bilmemiz gerekiyor. Ne istediğimizi bilmeden hayallere kapılarak başlayan ilişkiler genellikle hüsranla sonuçlanabiliyor. Duygularınızı, zamanınızı, ailenizi, özel hayatınızı etkileyebilecek bir kumar oynamadan önce ne istediğimizi bilmeli ve ona göre partnerimizi belirlemeliyiz.

İşte yeni bir ilişki öncesi dikkat etmeniz gereken 4 kriter:

1. Olmazsa olmaz dediğimiz özellikler

Bunlar samimi bir ilişkide partnerinizden beklediğiniz, tartışmaya açık olmayan, olmazsa olmaz özellikler olmalı. Örneğin, alkol içmez, beni güldürmeli, saygılı olmalı, inançlarına bağlı olmalı. Burada yapmamız gereken genellemelerden çok, daha spesifik düşünmek.

‘’-Bana saygılı davranıyor.’’

Sana saygılı davrandığını düşünmeni sağlayan şeyler neler? Bir buluşmada karşınızdaki kişinin saygılı olup olmadığını hangi davranışlar belirler?

Karşı tarafta aradığınız bu özellikleri belirlemeniz ve ilişkiye başlamadan önce bu kırmızı çizgilere riayet etmeniz sonrasında bir üzüntü yaşamanızın önüne geçecektir. Birçoğumuzun yaptığı gibi değişir, zamanla olur umuduyla görmezden geldiğimiz bu istekler ilişkimizin omurgasını oluşturur.

2. Olsa iyi olur dediğimiz özellikler

Burada gerçekçi olmak koşuluyla partnerinizde olsa çok güzel olurdu dediğiniz özellikler olmalı. Hiçbir zaman bay ve bayan mükemmel yoktur bu sebeple biraz esnek olmalıyız. Örneğin; zengin, komik, akıllı, maceracı, güvenilir bir partnere sahip olmak isteyebilirsiniz. Tabi ki bizim için önemli ve vazgeçilmez olan özellikleri birinci maddede ele almıştık. Burada ilişkiyi renklendirecek diğer özellikleri belirlememiz gerekiyor. Sizin için ideal ve samimi bir partnerin sahip olması gerektiği özellikleri burada belirleyebilirsiniz. Unutmamalısınız ki partneriniz bu özelliklerin tamamını karşılayamayabilir.

Mümkün oldukça açıklayıcı olmalısınız. Eğlenceli olsun derken ne demek istiyorsunuz. Komik mi? Canınız sıkıldığı zaman sizi güldürebilmesi mi? Alaycı bir mizah mı?

Tüm özellikleri bizim için ifade ettikleri anlamaları ile açıklayıcı şekilde belirlemeliyiz. Genellemelerden kaçınmak hata yapma payımızı da düşürecektir.

3. Olsa da olur, olmasa da dediğimiz özellikler

Bunlar ikinci bölümden kalan özellikler diyebiliriz. Partnerinizin sizi heyecanlandırmayan ve olsa da olmasa da olur dediğimiz özellikleri neler? Örneğin; dağınık, duygusal, aşırı dramatik, plansız. Bunları partnerinizin geliştirilebilir ama ilişkiyi olumsuz etkilemeyecek özellikleri olarak tanımlayabiliriz.

Buradaki soru ‘’-Bu özellikleri olan birisiyle yaşayabilir miyim?’’ olmalıdır.

Diğer bölümlerde yaptığımız gibi bu özellikleri belirlerken de açıklayıcı ve sizin için ne ifade ettiğini belirtmelisiniz.

4. Kesinlikle olmaz dediğimiz özellikler

Karşılaştığınızda yolunuzu değiştirmenize neden olabilecek, ya da olması gereken özellikler diyebiliriz bunlara. Örneğin; küfürlü, saygısız, pis, bağımlı. Burada da kırmızı çizgilerimizi çok net şekilde belirlemeli ve belirtmeliyiz. Sağlıklı bir ilişki yaşamak istiyorsanız öncelikle ne istediğinizi ve istemediğinizi bilmeniz gerekiyor.

Buradaki 4 maddenin içeriği her birimiz için farklı olabilir, değişkenlikler gösterebilir. Herhangi bir sınır yoktur ben örnekler verdim fakat onlara bağlı kalmamalı samimi bir şekilde bu dört maddeyi belirlemelisiniz. İlişkiye başlamadan önce bu kriterlere uygunluğuna riayet ederseniz şansınız biraz daha fazla olacaktır diye düşünüyorum.

Psikolog ve Refleksolog Ömer Yalçın

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >