Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAZIN SICAĞI İLİŞKİNİZİ DE ISITSIN

Yazın sıcağı ilişkinizi de ısıtsın
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.06.2014 - 16:00 | Son Güncelleme:

Yaz ayları, ilişkinizi güçlendirmek için bir fırsat.

Uzman Psikolog Derya Özçelik, kışın sekteye uğrayan, rutinlerden ve aynılıktan, yoğunluk ve sorumluluk dolu bir dönemden çıkan çiftler ve dolayısıyla ilişkilerin, yazı ferahlama, rahatlama, kendilerine biraz vakit ayırma ve bakım yapma dönemi olarak görebileceğini söylüyor.

 “İlişkilerin her zaman ‘beslenmeye’ ihtiyacı var, taze ilişkilerin de yıllanmış ilişkilerin de. ‘Beslenme’yi bir metafor olarak ele alırsak; mevcut beslenme alışkanlıklarımız içerisinde eksik ya da fazla olan maddeleri dengelemek gibi, ilişkinin rutini içerisinde eksik ya da fazla olan noktaları dengelemek de önemlidir. Yaz bu beslenmede çeşitliliği sağlamak adına bolca fırsatlar sunar. Uzayan günler, aktivite sayısındaki artış, tatil fırsatları çiftlerin birbirilerine ve ilişkilerine vakit ayırabilmelerine olanak sunabilir.”

Çiftlere yazlık öneriler

• “Tatile çıkmalıyız”, “Eğlenmeliyiz”, “İyi vakit geçirmeliyiz”, “Dinlenmeliyiz” ile başlayan iyi niyetli cümleleri bir görev listesi haline getirmeyin.

• İyi bir tatil programı için birlikte karar verin.

• “Ne yapsak iyi bir yaz geçiririz” sorusu üzerine konuşun.

• Cinsel yaşantınızda size iyi gelen ve gelmeyen noktaları karşılıklı paylaşıp iyileri artırın.

• Ayrı ayrı geçirebileceğiniz zamanlar oluşturup bunlar üstünde teyitleşin.

• Ebeveyn rolüne kısa aralar verip eş rolünü öne çıkartın.

• Rutini kırıp ilişkinize farklılıklar ve sürprizler katın.”

Tatili planlarken dikkat edilmesi gerekenler

İlişkileri beslemek yönünde tatillerin oldukça önemli bir fırsatken bazen ilişki krizlerine de dönüşebileceğini söyleyen Psikolog Doktor Serkan Özgün, farklılıkların olduğu noktada etkin karar alma süreçlerinin oldukça önemli olduğunu belirtti: ““Orta noktayı bulmak” farklılıkları çözmekte her zaman en etkin yöntem olmayabilir. Biri A şehrine diğeri B şehrine gitmek isteyen bir çift için coğrafi bir orta nokta hiçbir şey ifade etmeyebilir. Bazen sıraya koymak, bazen bir uzmana danışmak, hatta kura çekme bile bir yöntem olabilir. Yeter ki karar aldıktan sonra uygulama sürecinde bu kararı misilleyen eylemlerde bulunmayalım. Tatile eşlik eden arkadaş grupları ya da aile bireyleri de bir ilişki krizi için zemin yaratabilir. Özellikle bir tarafın ailesinin yazlığına gidilerek geçirilen bir tatil mayın tarlasında yürümeye dönüşebilir. Bu noktada çift olarak sınırları korumaya ayrıca özen gerekecektir. Kararları hala çift olarak almak, tatilin içinde diğerlerinden ayrı bir zaman dilimi, çocuk varsa belki çocuktan da ayrı çift olarak baş başa kalınabilecek zamanları yaratmak önemli olacaktır.”

İlişkiyi beslemeyi ertelemeyin

Yaz ayları genellikle erteleme aylarıdır, özellikle de sorunlar ertelenir. “Yazı bir geçirelim de…” sözünü bu dönemde sıkça duyarız. Psikolog Derya Özçelik bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “ Yaz, hali hazırda zaten olumlu, rahat, keyifli çağrışımları olan bir dönem; biz de genellikle böyle bir dönemde sorunlarımızla uğraşmak istemiyoruz. Ciddi ve önemli şeyleri gündeme almayı, sorumluluklarla yoğrulmayı tercih etmiyoruz. Çözülmesi gereken acil ve ciddi problemler olmadığı sürece en azından şöyle bir Eylül ayına kadar bunlara bir ara verebilmek istiyoruz. Bu çok da kötü bir fikir olmasa da, önemli başlıkları ertelememek gerekiyor. İlişkileri beslemeyi, ilişkiye yatırım yapmayı ve varsa sorunları çözmek üzere adım atmayı ertelememek iyi bir fikir.”

Yayın tarihi: 02.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.