Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

STRESSİZ BİR YAŞAM MI?

Stressiz Bir Yaşam mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
21.11.2010 - 15:00 | Son Güncelleme:

Kronik yorgunluk sendromu artık Türkiye’de de kendini yavaş yavaş hissettiriyor.

Stresin, bazı bedensel hastalıkları da beraberinde getirdiği ve bunlardan biri olan ‘Kronik Yorgunluk Sendromu’nun da günlük fiziksel aktivitelerin yapılmasını güçleştirdiği bildiriliyor. Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır bilinen kronik yorgunluk sendromu artık Türkiye’de de tanınmaya başladı.

Kronik yorgunluk sendromunun nasıl ortaya çıktığı konusunda çok sayıda teori bulunuyor. Viral enfeksiyonlar ve bazı aşılar sonrasında ortaya çıktığı yönündeki bulgular değerlendiriliyor.

Kronik yorgunluk sendromuna yakalanan kişi, günlük hayattaki fiziksel aktiviteleri yerine getiremez, işine gidemez hatta ileri aşamalarda yatağından kalkamaz olur. Sürekli bir yorgunluk ve bitkinlik hali hisseder, bununla birlikte hafif ateş ve boğaz ağrıları başlar.

Kronik yorgunluk sendromunun depresyonla karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu hastalarda zamanla ruhsal bozukluklar ve özellikle depresyon oluşabilir. Ancak bu, depresyonu olan herkeste kronik yorgunluk sendromu olduğu anlamına gelmemelidir.

Bu Sendrom ile Nasıl Baş Edebiliriz?

Stressiz bir yaşam düşünmek maalesef mümkün değil. Stresi kontrol etmeyi bilmeliyiz. Herkesin bir stres eşiği var, bu eşiği aşmamak gerekiyor. Düzenli hayat tarzı, hafif fiziksel egzersizler ve ideal kiloyu korumak da kronik yorgunluk sendromu ve benzeri rahatsızlıklardan korunmak için uygulanması gereken temel kurallardır.

Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur

Yayın tarihi: 21.11.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.