Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİZ HANGİ KONUDA TAKINTILISINIZ?

Siz Hangi Konuda Takıntılısınız?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serap Duygulu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Takıntılar, cinsiyete göre farklılık gösteriyor.

Takıntı, kişiyi günlük hayat içinde büyük sıkıntılara sokan, kişinin iradesi dışında gelişen, son derece tedirgin edici, saçma olduğunun bilincinde olunmasına rağmen engellenemeyen her tür düşünce, dürtü ve duygu durumudur.

Takıntılar hemen hemen her insanda vardır, ancak toplumun her yüz kişiden ikisinde ya da üçünde hastalık derecesinde görülür. Takıntı yaşı cinsiyete göre farklılıklar gösterir; erkeklerde bu rahatsızlığa 6- 15 yaşlarında rastlanırken, kadınlarda hastalığın görüldüğü yaş ortalaması 20- 29’dur.

Düzen Takıntısı

Düzen takıntısı, obsesyonun en sık rastlanan türüdür. Kişi, her şeyi çok dikkatli düzenler ve kurduğu düzenin bozulmaması için inanılmaz çaba harcar. Eşyalarının karıştırılmasına, hatta dokunulmasına karşı şiddetli tepki verebilir.

Zarar Verme ya da Saldırganlık Takıntısı

Kendi çocuğuna ya da yakınlarına zarar verme düşüncesidir. Ayrıca tekrarlayan cinsel imgeler ya da duygular da bu türün kapsamı içine girer. Aslında başkasına zarar vermeyeceklerini bilmelerine karşın çocuklarına ya da sevdiklerine zarar verme düşüncelerini, buna bağlı olarak da korkularını yenemezler. Bu korkuyla mücadele etmek için başka takıntılar geliştirirler; herhangi bir şeyi belli sayıda yapmak gibi… Örneğin pencereyi üç kez açmak, kapıyı iki kez kapamak gibi…

Şüphe Takıntısı

Bu obsesyon türünde kişi, yaptığı işten emin olamaz ve yapıp yapmadıklarını defalarca kontrol etme ihtiyacı duyar. Işığı söndürmüş olmasına rağmen tekrar tekrar kontrol etmek zorunda kalır.

Dini Takıntılar

Hiç istemediği halde Allah’a ya da dini değerlere küfür etme, hakaret etme düşünceleridir ve bunlar genellikle kişi ibadet ederken ortaya çıkar. Bu duygu durumundan kurtulmaya çalışan kişi, okuduğu duayı defalarca tekrarlamak zorunda kalır. Sıkıntısını hafifletmek ve dikkatini başka yere çekmek için sayıları, belli bir düzende ileriye ya da geriye doğru saymaya çalışır.

Temizlik Takıntısı

Bu tip bir takıntısı olan kişi, herhangi bir şeye dokunmaktan kaçınır, temiz olduğundan emin olmak, onun için en önemli şeydir. İnsanlarla tokalaşmaz, zorunlu olarak bir şeye dokunduğunda da defalarca ellerini yıkar. Bu takıntıyı yaşayan insanlar, ellerini ya da vücutlarını yaralar oluşuncaya kadar yıkarlar (bazen 50- 100 defa). Obsesyonların en sık görülen türlerinden biridir.

Psikolog Serap Duygulu

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

defalarca ocagi kontrol ederim kapattim mi diye evden cikar kapiyi kapar sokagi doner tekrar gelirim, ocak kapalimi diye bide ustuen kapi kapalimi diye tekrar,hep boyle cildiracam nerdeyse hic bir randevuya zamaninda yetisemiyorum bu sebeplerden dolayi.

takıntıların köküne kibrit suyu.gelişmemiş toplumların ürünüdür

03.07.2011 10:25:08 m62ustafa6262
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER