Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SEVİŞMEDEN ÖNCE SON KONTROLÜ YAPIN!

Sevişmeden önce son kontrolü yapın!
3 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Nilçin Doyran Bengisu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

24.08.2015 - 08:00 | Son Güncelleme:

Çocukların 3-6 yaş arasında cinselliğin farkına vardığını belirten Uzman Pedagog Nilçin Doyran Bengisu, aileleri bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Siz sevişmek için uygun bir zaman ve durumda olduğunuzu hissetseniz bile önemsemediğiniz bazı ayrıntılar ileride karışılacağınız "travmalara" dönüşebilir. Çocuğunuzun aynı odada hatta yatakta bulunması, seslerinize ve hareketlerinize tanık olması, ilerleyen yıllarda cinsel sorunlar yaşamasına kadar varan sorunların başlangıcı olabilir. 

ÇOCUK UYUDUKTAN SONRA KENDİ YATAĞINA YATIRILMALI

“Çocuklar 3-6 yaş arasında cinselliğin farkına varmaya başlıyorlar. Uzmanlar olarak bizim önerdiğimiz davranış, çocukların bebeklik dönemi dediğimiz 0-1 yaş arasında ebeveynlerinin yanında yatması ancak en az 2.5-3 yaş civarında odaların ayrılmasıdır. Tabii istisnalar olabilir; kaygı, korku, hastalık gibi… Yine de çocuk uyuduktan sonra kendi yatağına yatırılmalıdır.

Aileler çocuklarını korkuları olduğu için yanlarında yatırdıklarını söylüyorlar. Ancak çocuğun korkuları varsa da bunları aşmasını kendi yatağınıza alarak sağlayamazsınız. Çocuğu yatağına götürürken de ‘Sen uyuyana kadar buradayım’ ya da ‘Uyuyana kadar bizimle yatabilirsin, sonra yatağına götüreceğiz’ demek lazım.”

çocuk

ERKEK ÇOCUKLARI ANNEDEN CİNSEL HAZ ALIYOR

“3-6 yaş dönemi arasında erkek çocukları anneden (okşaması, sarılması vb.) cinsel haz almaya başlıyor. Çocuğun yanında olmanıza ihtiyacı varsa bile yanına yatmadan (koltukta, sandalyede yanında durulabilir) uykuya dalmasını sağlamalısınız. Sonraki adımlarda da gece lambası yakma, bir sürekliğine kapısının biraz açık tutulması ile devam edilebilir.”

ÇOCUK, BABASININ ANNESİNE ŞİDDET UYGULADIĞINI DÜŞÜNÜYOR

“Çocuklar sık sık uyanırlar, derin uykuya dalamazlar. Tatil gibi ekstra durumlar dışında çocuğun yanında cinsel ilişkiye girme durumu asla riske atılmamalı, çocuk şahit olmamalıdır. İlerideki cinsel hayatını etkilemeye kadar çocuk, bir yığın psikolojik ve fiziksel sorun yaşayacaktır.

Çocuk anne ve babasının cinsel ilişkisine bir anlam veremez. 10 yaş (ön ergenlik) döneminde çocuğun aklı yeni yeni ermeye başlıyor cinsellik konusunda. Ama buna 3-4 yaşlarında tanık olduğunda annesine bir şiddet uygulandığını düşünüyor. Korkuyla sesini çıkarmıyor. Babanın anneye zarar verdiğini düşündüğü için ileriki dönemlerde baba-çocuk arasındaki ilişkide deformasyon gözleniyor.”

 sevişme 

ESKİDEN HEP AYNI ODADALARDI… 

“Eskiden az odalı evi olan çok çocuklu aileler aynı odada yatıyorlardı. Elimizde o dönemki çocukların psikolojilerine dair bir bilgi yok ama onlar da muhakkak bu psikolojik sorunları yaşamışlardır. Bu, modern çağın yaşadığı bir sorun değildir.”

ÇOCUKLARDA AĞLAMA KRİZİ NASIL ÖNLENİR? (TIKLAYIN)

Yayın tarihi: 24.08.2015
3 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Striptizci kızdan hiç bahsettim mi? Galiba hayır. Önümüzdeki günlerde de onu anlatayım da keyfiniz yerine gelsin! Bugün değil! Çünkü bugün benim de keyfim yok!

26.08.2015 20:40:09 Gürhan Salihlili