Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

NEDEN EVLENİYORUZ?

Neden evleniyoruz?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ramazan Şimşek’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

20.05.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Evlilik Danışmanı Ramazan Şimşek mutlu evliliğin püf noktalarını anlattı.

Çocuk istemek, aşık olmak ve yalnız kalmaktan korkmak gibi birçok farklı nedenlerle evleniyor insanlar. Peki, gerçekten neden evleniyoruz? Kadınların ve erkeklerin evlenme nedenleri neler? Mutlu bir evlilik için nelere dikkat edilmeli? En sık karşılaşılan boşanma nedenleri neler? Boşanma kararı almadan önce hangi faktörler göz önünde bulundurulmalı? Evlilik ve Çocuk Terapisti Uzman Psikolog Ramazan Şimşek sorularımızı ayrıntılı bir şekilde yanıtladı.

İnsanlar neden evleniyorlar?

Neden evleniyoruz?

Çiftlerin evlenmek için birçok gerekçe, neden ya da açıklamaları vardır. En çok görülen nedenlere bakalım. Yalnız bu açıklamaları yaparken “doğru mu, yanlış mı” olduğunun üzerinde durmuyoruz. Sadece insanların nedenlerini inceliyoruz.

 • Aşık olmak, çok sevmek: İnsanlar aşık olduğunu ve çok sevdiğini hissettiği kişilerle, bu duyguları daha uzun yıllar yaşamak amacıyla evleniyorlar.
 • Sosyal zorunluluklar ve ihtiyaçlar: Tüm kültürlerde belli bir yaşa gelindiğinde “evlenilmesi gerekiyor” düşüncesi hâkim ve bu düşünce çiftlerin evlenmesi üzerinde oldukça etkili. Evlilik tıpkı meslek sahibi olmak gibi mutlaka yapılması gereken bir yetişkinlik ödev ve sorumluluğu gibi algılanıyor. Toplum normlarına göre geç kalmışsanız ki geç yaş kültürden kültüre değişiyor, size hoş olmayan yakıştırmalar da yapılabilir. Ayrıca evli olmanın sosyal yapı içinde bazı avantajlarının olması da evlenmeyi sosyal ihtiyacı karşılaması bakımından önemli kılıyor. Hemen hemen tüm dinlerin evliliği kutsal olarak görmesi hatta bazı dinlere göre zorunluluk olmasını da bu başlık altında önemli nedenlerden biri olarak gösterebiliriz.
 • Çocuk sahibi olmak: Üreme, nesli devam ettirme düşüncesinin genetik yönleri bilinen bir gerçektir. Çocuk sahibi olma isteği dünyada ve ülkemizde birçok çiftin evlenme nedenidir.
 • Yalnız kalma korkusu: Bazı insanların yalnız kalmaktan korktukları için evlendiklerini görüyoruz. Bu kişiler genellikle “bağımlı” eğilimi olan, anne ya da babasına aşırı düşkün kişiler oluyor.
 • Doğru kişiyi bulduğunu düşünmek: Kendi algı ve değerler dünyasına göre doğru insanı bulmak, yine birçok kişi için evlenme nedeni olarak görülüyor. Kişi kendi algı ve değerler dünyasına göre çok üstün, başarılı, zeki, saygın, mutlu, kendine değer veren vs. bir kişiyle karşılaştığında onun doğru kişi olduğunu, bunun bir fırsat olduğunu düşünüyor ve evlenmek istiyor. Doğru kişi kimdir, doğru kişi var mıdır, bu başka tartışılması gereken bir konudur.
 • İhtiyaçlarının karşılanacağını düşünmek: Sevgi, cinsellik ya da maddi anlamda ihtiyaçlarının karşılanacağını düşünmek de önemli nedenler arasındadır. Özellikle kadının iş gücüne daha az girdiği, kadın istihdam ve çalışma oranlarının düşük olduğu toplumlarda maddi neden çok etkili bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Birçok kültürde olan “başlık parası” da bu nedeni daha iyi açıklıyor.

Kadınların evlenme nedenleri neler?

Yukarıda saydığımız nedenler hem kadın hem de erkekler için ortak nedenler olarak görülüyor. Ama soruyu şöyle değiştirebiliriz; kadınların evlenmeye karar verme eğilimlerini hangi faktörler etkiliyor ve öncelikleri nelerdir?

Bu soruya açıklık getirmeden önce şunu belirtmek isterim ki kadınların evlenmeye genetik olarak yatkınlıkları vardır. Bunu “evcilik oyunlarından” rahatlıkla anlayabiliriz. Birçok araştırmada bunu görüyoruz. Yani ilk neden olarak genetik yatkınlıklarından bahsedebiliriz. Bununla beraber aşağıdaki öncelikleri sıralayabiliriz.

 • Sevgi ve ilgi ihtiyaçlarının karşılanması,
 • Çocuk sahibi olma isteği,
 • Sosyal saygınlığı artıracağı düşüncesi,
 • Maddi gereksinimlerinin karşılanması düşüncesi kadınların evlenme kararı ve nedenlerini en çok etkileyen faktörlerin başında geliyor.

Peki, erkeklerin evlenmeye karar verme eğilimlerini hangi faktörler etkiliyor ve öncelikleri nelerdir?

 • Aşık olmak ve karşı cinsi çok çekici bulmak,
 • Sevdiği kadına çok değer verdiğini ve sahiplendiğini gösterme isteği ve evliliğe hazırım düşüncesi erkeklerin evlenme kararı ve nedenlerini en çok etkileyen faktörlerin başında geliyor.
Yayın tarihi: 20.05.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.