Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MÜZİKTEN ALINAN KEYFİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ

Müzikten Alınan Keyfin Sırrı Çözüldü
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
12.01.2011 - 16:30 | Son Güncelleme:

Kanada'da yapılan bir araştırmaya göre "dopamin" müzikte hazzı artırıyor.

Müzik dinlerken aldığımız keyfin neden kaynaklandığını merak ediyor musunuz? Kanada’da yapılan bir araştırma sonuçları müzik dinlerken duyulan hazzın “dopamin” adlı kimyasalın beyinde salgılanmasından dolayı olduğunu ortaya koydu.

Kanada'nın McGill Üniversitesi’nden bilim adamları, yaşam için gerekli davranışları güçlendiren ve motivasyonda rol oynayan dopaminin müzik dinlemek gibi soyut bir haz ile olan ilişkisini araştırdı.

19-24 yaşındaki "sevdikleri müziği dinlerken çok zevk" aldıklarını söyleyen 217 gönüllünün katıldığı araştırmada bilim adamları, salgılanan dopamini ve beynin hareketini inceledi. Ayrıca katılımcıların vücut ısısı, kalp atışı ve solunum hızı ölçüldü.

Araştırma sonucunda sevdikleri müziği dinlediklerinde katılımcıların dopamin seviyesinin yüzde 9 arttığı tespit edildi. Sevmedikleri müziği dinlediklerinde ise dopamin seviyesinin azaldığı görüldü.

A.A

Yayın tarihi: 12.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.