Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

MUTLU BİR BİRLİKTELİK İÇİN 5 TEMEL ADIM

BÜTÜN İLGİ, MERAK VE ŞEFKAT DUYGULARINIZI ONUNLA PAYLAŞIN!

Mutlu bir birliktelik için 5 temel adım
9 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

“An”ı fark edip ilişkilerde farkındalığı artırmamız gerektiğini söyleyen Uzman Psikolog Özge Altan Aytun, bunun için yapılacakları sıraladı.

Büyük bir dikkatle dinlemek: Eşinizle birlikte konuşurken sadece onu duymanız yetmiyor. Zihninizdeki düşünceleri ve elinizdeki telefonu bir yere bırakıp sadece ona odaklanın. Aynı zamanda onun ses tonuna, yüz ifadelerine ve beden diline odaklanın. Böylelikle onun söylediklerini daha iyi yorumlayabilirsiniz. Bu sırada söylediklerini eski ya da yeni olaylarla karşılaştırmadan ve buna ne cevap vereceğinize odaklanmadan önyargısızca sadece onu dinleyin. Böylelikle ne demek istediğini ve ihtiyacını daha kolay anlayabilirsiniz.

Ön yargısızca kabullenmek: Davranışlarınızla ve söylediklerinizle sürekli eşinizi kendi istediğiniz bir insana dönüştürmeye çalışıyor olabilirisiniz. Unutmayın, ne zaman onu bu şekilde kabul ederseniz istediğiniz yönde değişmeye başlayacaktır. Sadece şu ana odaklanın. Şu anki durumu geçmiş olayların ışığında değerlendirmeyin ve genellemeyin. Örneğin; “duyarsızsın” diye etiketlemek yerine “Bu konuya duyarlı olmana ihtiyacım var deyin.”

Kendinizin ve eşinizin duygusal olarak farkında olmak: Eşinizle iletişim kurarken duygularınızın ne kadar farkındasınız? Güçlü duygular otomatik davranışların ve etkileşimlerin hızlıca olmasını tetikler. Bunun sonuçları da her zaman iyi olmaz. Duygusal farkındalık sizin için önemli bir ipucudur. Eğer hangi duygunun size hakim olduğunun farkında olursanız nasıl davranacağınızı da bilinçli olarak seçme şansınız olur. Çoğu zaman öfkelenip çeşitli davranışlar sergileyip anlayış beklemek yerine o anda neye öfkelendiğinizi paylaşmak çok daha işe yarar.

Anlık sakinleşme becerisi: İlişkinizde gergin olduğunuz ve taştığınız anları, bedeninizi, kalp atışlarınızın arttığını an be an fark ederseniz bu anlarda harekete geçmek yerine sakinleşmeniz gerektiğini anlarsınız. Bunu kendinize söyleyip gerçekleştirebildiğinizde ilişkinizde pişman olacağınız pek çok durumdan kendinizi koruyabilirsiniz.

Eşinize ilgi ve şefkat gösterme: Flört zamanlarında eşler birbirini tanımanın heyecanı ile birbirlerinin daha fazla farkındadır. Zamanla aynı evde otomatikleşen ve alışkanlığa dönüşen aktiviteler, içinde olduğunuz ama aslında içinde yaşamadığınız anlara dönüşür. Buna izin vermeyin. Eşinizle bir aradayken her şeyden uzaklaşıp ona odaklanın. Bütün ilgi, merak ve şefkat duygularınızı onunla paylaşın. 

9 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >