İYİ BİR EVLİLİK NASIL OLMALI?

EVLİLİKTE CİNSELLİĞİN ROLÜ...

Cinsel çekim iki insanın bir araya gelmesinde ve ilişkinin uzun dönem sürmesinde büyük rol oynuyor. Bu çekimi bir ömür boyu sürmesi beklenen evlilik süresince korumak ise çiftlere düşüyor. Cinsel uyumu korumanın püf noktalarını ve sağlıklı bir evlilikte cinsel yaşamın rolünü Uzman Psikolog Aslıhan Tokgöz anlattı.

Uzun ve Sağlıklı Bir Evlilikte Cinsel Yaşamın Rolü Nedir?

Sağlıklı bir evlilik için beklentilerinizin gerçekçi olması gerekir. Genellikle, hepsi olmasa bile, evliliklerden mitsel düzeyde beklentiler vardır. Eğer evlilik içindeki gerçeklikler bu mitlerle uyuşmaz ise eşlerden biri veya her ikisi birden çok büyük hata yaptıklarını düşünebilirler.

İyi Bir Evlilik Romantik mi Olmalıdır?

Bütün ilişkilerin inişleri ve çıkışları vardır. Bazen evlilikteki zorluklar romantik duyguların üzerini örtebilir. Bütün çiftlerin aşkı hissettikleri ve yine bütün çiftlerin hissetmedikleri zaman vardır. Ama bu sadece duygularda aşkı hissetmemek aşkın orada olmadığı anlamına gelmez. Evlenilen kişinin bir başkasını mutlu etmek için ne gücü ne de yeterli yeteneği vardır. Mutluluk kişinin kendi içinden gelir. Evlilik ilişkisinin, kişinin mutluluğu ve kendisini iyi hissetmesi için yardımcı ya da destekleyici rolü vardır ancak mutluluğun esas kaynağı değildir.

Sadece Sevgi Bütün Sorunların Üstesinden Gelebilir mi?

Evliliğin daima ilgiye ihtiyacı vardır. Evlilik ince örülen bir oya işi gibidir. Bir gecelik bir iş değildir. İnce detayları vardır ve hassas olmak gerekir. Eşler tutarlı ve sürekli bir şekilde birbirlerinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine hassas bir şekilde yaklaşırlarsa ve ilişki içerisindeki değişikliklere adapte olabilirlerse işte o zaman aşk ve sevgi süreklilik kazanır ve sorunlar daha kolay aşılır. Daha sağlıklı bir cinsel birliktelikte o zaman ortaya çıkar.

Bir eş ne kadar zeki olursa olsun veya ne kadar güçlü kişisel özellikleri olursa olsun eşinin beyninden geçenleri okuyabilmek gibi bir yeteneği olamaz. Duygusal, fiziksel, sosyal ve finanssal ihtiyaç ve beklentiler açık bir şekilde sözel olarak iletilmelidir. Eşin gerçekçi bir şekilde o ihtiyacı veya beklentiyi karşılayabilme gücü varsa bunu gerçekleştirebilmek için önce böyle bir ihtiyacın ve beklentinin varlığından haberdar olması gerekir.

Evlilikteki Çatışmalar Sevginin Az Olduğunu mu Gösterir?

Evlilikte çatışmalar ve kargaşalar kaçınılmazdır ancak bu çatışmalar evliliğe zarar vermek zorunda değildir. Eşlerin geçmişlerine, büyüdükleri ortamlara ve yaşadıkları olaylara bağlı olarak farklı görüş açıları ve farklı duyguları vardır. Bu farklılıklar bir eşin doğru diğerinin yanlış olduğu anlamına gelmez; sadece eşlerin birbirlerinden farklı düşünce ve duygulara sahip oldukları anlamına gelir. Çatışmalar, eğer uygun bir şekilde çözülürse, ilişki için sağlıklı bile olabilir. Çünkü eşler birbirlerinden yeni fikirler ve yeni bakış açıları öğrenmiş olacaklar. Önemli olan iki farklı insanın uyum içinde birlikte yaşayabilmesidir.

Bu bilgiler ışığında eğer eşler kendilerini iyi bir ilişkinin dinamikleri hakkında eğitmek için yeterince çaba ve zaman harcarlarsa ve ilişkilerinde etkili ve doğru iletişim tekniklerini kullanırlarsa yıllarca sürecek sağlıklı ve doyurucu bir ilişki yaşama olasılıklarını ve şanslarını yükseltmiş olacaklardır.

  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
REKLAM
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Gökler bugün size en güzel enerjilerini gönderiyor. Bugünü en iyi şekilde değerlendirin. Hangi aland devamı > BOĞA 21 Nisan - 21 Mayıs Gökyüzü bugün, aşk hayatınızda ve güzelliklerin konu olduğu alanlarda olumlu gelişmelere işaret etme devamı > İKİZLER 22 Mayıs - 21 Haziran Gökyüzü bugün, kendinizle kavga içinde olacağınıza işaret etmekte. "Neden ben?" gibi düşünceler zihn devamı > YENGEÇ 22 Haziran - 22 Temmuz Gökler sizleri hayatınızla ilgili önemli kararlar almanız ve hedeflerinizi belirlemeniz için içsel s devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Gökyüzü bugün, yakınlarınızla ilişkileriniz konusunda hassas davranmanız gerektiği yönünde uyarıyor devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 22 Eylül Bugün öz disiplin ve sabır günün şifresidir. Oldukça yoğun dayanma gücüne sahipsiniz ve bununla ne y devamı > TERAZİ 23 Eylül - 23 Ekim Gökyüzü hayatınızda yeni bir perdenin açılmakta ve yeni bir dönemin başladığına işaret etmekte. Amaç devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Gökyüzü olumlu enerjileriyle cesaretinizi toplayarak yeniliklere açık bir ruh halinde olmanızı sağlı devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Gökyüzü bugün, ruhunuzu rahatlatacak enerjiler sunuyor sizlere. Ruhunuzdaki yenilenen değişimin ener devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Gökyüzü bugün, aile içinde gelişen birtakım üzücü olayların gerginliğini yaşayabileceğinize işaret e devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Gökyüzü bugün, oldukça mücadeleci, cesur, kararlı ve istekli bir ruh halinde olacağınızı göstermekte devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Gökyüzü bugün, yakın çevre ve ailenizle keyifli paylaşımlar yaşayacağınıza işaret etmekte. Sevmek ve devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
REKLAM