Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

İŞ VE AŞK HAYATINIZI DENGELEMEK İÇİN 3 İPUCU!

İŞ VE AŞK HAYATININ BİR ARADA YÜRÜMESİ BU KADAR ZOR MU?

İş ve aşk hayatınızı dengelemek için 3 ipucu!
56 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevil Eskicioğlu’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Yaşam Koçu ve Motivasyon Konuşmacısı
 
 

“Kariyerim iyi giderken ilişkide sıkıntım oluyor veya ilişkim varken kariyerim istediğim gibi gitmiyor!” Çoğu çalışan kadın en az bir kez kurmuştur bu cümleyi…

İş ve aşk hayatının bir arada yürümesi bu kadar zor mu? Tabii ki değil! İhtiyacımız olan; neyi neden yaşadığımızı anlamak, bazı yeni alışkanlıklar edinmek ve bazı alışkanlıklarımızı da bırakmak. Nasıl mı?

1- KALBİNİZİN SESİNİ DİNLEMEKTEN KORKMAYIN

İş ve aşk hayatı

Çocukluğumuzda erkek egemen çalışma dünyasında kadınların var olma savaşını gözlemledik ve kendimizi buna hazırladık. İş dünyasında çalışan kadın yerine çalışan birey olarak algılanabilelim diye çok çaba sarf ettik. "Ya bizi kadın olduğumuz için istemezlerse" korkusu ile birileri bizi reddetmeden biz “dişil enerjimizi” reddettik. "Eğer çalışma hayatında var olmak istiyorsak, erkek gibi olmalıyız" diye, çalışan birey olmaya ağırlık verdik. Yapan, iş bitiren, iş hayatında başarılı olan, programlı hareket eden, tehlikelere karşı önlemler alan ve sürekli beyniyle hareket eden kadınlar olduk.

Daha çok “yapma enerjisi” olarak tanımlayabileceğimiz bu eril enerjimizi iş yerinden çıkarken orada bırakamadığımızda ise kalbimizle hareket ettiğimizde var olabildiğimiz "sevgili/aşık" kadın tarafımızı baskılamaya ve yaşatmamaya başladık.

PÜF NOKTA: Kadınlığınızdan uzaklaşmayın. Kalbinizin sesini dinleyin. Kadın enerjisi yaratıcıdır. Bu yaratıcılık sadece çocuk doğurmak değil, yeni projeler yaratmak anlamına da gelir. “Kalbimi açarsam, iç sesimi dinlersem kırılabilirim” diye düşünmeyi bir kenara bırakın. Gerçek gücünüz, güçlü görünmeye çalışıp kadınlığınızı reddetmekten değil, o yaratıcı enerjinizden geliyor. Bu enerjinizi sahiplenin. Hem ilişkinizi hak ettiğiniz şekilde yaşayın, hem de yaratıcılığınızı iş hayatınıza yansıtmanın tadını çıkarın.

2- “ERKEKLER GÜÇLÜ KADIN İSTEMEZ” YANILGISINDAN KURTULUN

İş hayatı

“Önce bizim gücümüzden etkileniyorlar ama sonra bunu taşıyamayarak gidiyorlar. Erkekler güçlü kadın istemez" yanılgısını bırakın. Kadınlar olarak bunu maalesef kendimize sıkça söylüyoruz ve söylerken bizi teselli ettiğini düşünüyoruz.

İlişki amacıyla kadına yaklaşan bir erkek ona gücünden dolayı yaklaşmaz, onun eğlenceli yapısı, enerjisi, güler yüzü, yansıttığı sevgiden dolayı ona yaklaşır. Çünkü bizim en büyük gücümüzdür, seven kadın olmaya izin verdiğimizde yansıttığımız "olma halimiz” ve ışıltımız.

Işıltımızla hayat bulan ilişkimizde korkularımızın sesini duymaya başladığımızda ise sorunlarımız da başlıyor. Çünkü o noktada zihnimiz devreye giriyor ve komut veriyor: "Tehlikeleri fark et ve önlem al.” İş hayatında başarılı olmamızı sağlayan bu işleyiş maalesef ilişkimize tam tersi etki yapıyor. Eril enerji içeren “önlem alma, planlama, kontrol etme” davranışlarımız ilişki içinde arttıkça, dengeler bozuluyor.

Erkek daha önce sevgi gördüğü kadın yerine, karşısında eril enerjiyle onu yönetmeye çalışan birini görmeye başlıyor ve uzaklaşıyor. Erkek uzaklaştıkça kadının korkusu daha da artıyor. Kadın daha çok korktukça, daha fazla kontrol etmeye çalışıyor.

Sonuç: Erkek, kadının gücünden korktuğu için değil, kadından sevgiyi hissedemediği için gidiyor. Erkek, ilişkide dişil enerjiyi bulamadığı için gidiyor. Erkek bir erkekle birlikte olmak istemediği için gidiyor.

PÜF NOKTA: İlişkinize değer veriyorsanız, ilişkide “kontrol etme” refleksine girdiğiniz anda kendinizi yakalamaya çalışın. Kendinize şunu sorun: “Şu anda neden kontrol etmeye çalışıyorum? Beni ne korkutuyor?” Korkunuzun farkına varın ve aşağıdakileri uygulayın.

 • “Eğer bu korkum olmasaydı nasıl davranırdım?” diye başka bir bakış açısından konuya bakmaya çalışın.
 • Tabii ki sevgilinizle/eşinizle korkunuzu ve bunun size nasıl hissettirdiğini konuşun. Kızgın, tepkili, kontrol etmeye çalışan kadın yerine, hassas ve duygularını gösteren kadın olarak onunla konuşun.

3- “İŞ HAYATINDAKİ” KADINDAN, “SEVGİLİ” OLAN KADIN ROLÜNE GEÇME

İş ve aşk hayatı

Bütün gün işte çok yoğun çalıştınız, her türlü riski düşündünüz, önlemler aldınız, projenin zamanında yetişmesi için çaba sarf ettiniz. Eve geldiğinizde sevdiğiniz adama sarılıp her şeyi unutmak, onun yanında olmanın tadını çıkarmak ve sevginizi yaşamak istiyorsunuz. Ama olmuyor!

Merak etmeyin sizde bir terslik yok. Sadece vücudunuzun salgıladığı hormonların ve bedeninizin size yetişmesine izin vermek ve biraz zaman tanımak zorundasınız. Sürekli beyninizle yaşamaya alışmışken, kalbinizle yaşamaya geçmek için ortalama 30 dakikaya ihtiyacınız var.

PÜF NOKTA: Bunları yapın...

 • Meditasyon yapıp, günün stresini atmak ve şimdiye dönmek,
 • Güzel bir duş alıp, iş ile ilgili düşüncelerinizin su ile akıp gitmesini izlemek ve
 • Bir nefes egzersizi ile stresini azaltmak “sevgili” rolüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Hem sevgi dolu bir ilişki yaşamanız, hem de iş hayatında başarılı olmanız tabii ki mümkün. Çünkü aşık ve mutlu bir kadının yapamayacağı, başaramayacağı hiçbir şey yoktur.

Yaşam Koçu ve Motivasyon Konuşmacısı
Sevil Eskicioğlu 

56 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >