Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İLETİŞİM ÇAĞINDA İLETİŞİMSİZLİK

İletişim çağında iletişimsizlik
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Duygu Almaz’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

04.09.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

İletişim sözcüğü “ilet” kökünden türemiş, istenen mesajın kişiler tarafından hedef kişiye aktarılması demektir. İletişim için en az iki kişinin bulunması gerekmektedir. Büyük grupların içinde bulunduğu sosyal medya, propaganda gibi iletişim şekilleri barındıran topluluklara “kitle iletişimi” adı verilmektedir.

YAZILI VE SÖZLÜ İLETİŞİM

İletişimsizlik; kişilerin içinde bulunduğu dialoglardan ikna olamaması, mesajı alamamalarından, tutum ve önyargılardan kaynaklanmaktadır. Günümüzde kitle iletişim araçları çok yoğun bir şekilde kullanılırken; yazı dili ile sözlü dil arasındaki farkı çok net görmekteyiz. Sözlü iletişimde kişinin jest ve mimikleri, beden dili de iletişim sürecine dahil olurken; yazılı iletişimde sadece kelimeler anlatmak istediklerimize yardımcı olmaktadır.

cep telefonu

SÖZSEL İLETİŞİMİ KESME

Günlük iş ilişkilerimizde; özel yaşantımızda çevremizdeki insanlara tepkilerimizi daha çok davranışsal olarak ifade ederiz. Çünkü; insanlar belli bir zaman içinde ilişkide oldukları insanlara karşı davranışsal olarak tepki vermekte, kırıldıklarını daha çok duygu ifadeleri ile göz önüne sermektedirler. Yetişkinlik döneminin de ilerlemesi ile birlikte kişi daha çok saygı, sevgi, ilgi görme, takdir ve beğeni kazanmak ister. Psikolojide de ihtiyaçlar hiyerarşisinde de yer alan bu görüşe göre; günümüzde insanların sözel iletişimi kesmesini “trip atma” olarak adlandırmaktayız. Kulağımıza hiç de yabancı gelmeyen bu sözcük doğrultusunda karşımızdaki kişi bizi biraz da olsa ne istediğini düşündürmeye yönlendirmektedir.

İletişim teknolojilerinin en yoğun olduğu kullanıldığı bu çağda; yüz yüze görüşmeler azalmaktadır. İletişim birincil öğesi olan “yüz yüze bulunma” durumu sorunların çözümünü zorlaştırmaktadır.

 cep telefonu 

SAĞLIKLI BİR İLETİŞİM İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 • Karşımızdaki kişi ile yüz yüze bulunmamız gerekmektedir.
 • Yazı dilinde kullanılacak kelimeler oldukça sade ve günlük olmalıdır ki verilen mesaj doğru şekilde hedef kaynağa ulaşmalıdır.
 • Karşımızdaki kişi ile iletişimimizin kuvvetlenmesi için tutumlarımızı, mesajlarımızı orta derecede güçlükte vermeliyiz.
 • Tamamen olumlu/ olumsuz mesajlardan ziyade; hedef kişiyi eleştirel düşünmeye itebilecek yargılar kullanmalıyız. “Ben sizin gibi bu konuya bakamıyorum” demek yerine “ Bu konuya bir de şu yönden bakmaya ne dersiniz?” şeklindeki ifadeler daha doğru olacaktır.

Sevgi, ilgi, hoşgörü, kısacası ruhumuzun istediği tüm olumlu duygular iletişim yolu ile bize gelir. İletişimi kolaylaştırmak, isteklerimizi belli etmek için birkaç temel noktayı göz önünden kaçırmaz isek; iletişimlerimiz son derece kuvvetli ve olumlu olacaktır.

Uzman Psikolog Duygu Almaz

Yayın tarihi: 04.09.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.