Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İKİNCİ EVLİLİKLERDE ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

İkinci evliliklerde çocuk psikolojisi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.01.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Çocuklarını düşünerek ikinci evliliklerini erteleyenlerin dikkat etmesi gerekenler...

Bir kişinin birden fazla evlilik yapması giderek daha yaygınlaşırken, özellikle çocukların psikolojisi nasıl etkilenir diye daha çok düşünülür oldu. Uzman Psikolog Alanur Özalp, bu süreci ve yapılması gerekenleri anlatıyor…

Ölüm veya boşanma yoluyla aile kopmuş olabilir. Bu doğal bir yaşam sürecidir. Biz uzmanların uyarısı, bu doğal yaşam sürecinde eski günlerin hesaplaşmasıyla uğraşmak, bir suçlu aramak, bu yoğun üzüntüyü sürdürmek çocukların ruhsal sağlığı bakımından uygun olmadığıdır. Hayat devam etmektedir.

Bir süre sonra ikinci evlilik fikrini ortaya atmakta yarar vardır. Anne babalar, çocuklarının ikinci evliliğini istemediklerini veya ikinci evlilikten psikolojik olarak olumsuz etkilenecekleri konusunda önyargılıdırlar. Bu önyargıların bir kısmı yanlış inanışlar, bir kısmı da bilgi eksikliğinden ileri gelmektedir.

Günümüzde boşanmaların artmasından dolayı ikinci evlilikleri sık sık görmekteyiz. Bu durum bize açıkça göstermiştir ki iyi, uyumlu bir evlilik her zaman evlenmeyerek çocuğun sağlığını koruma düşüncesinden daha iyidir. Eğer aynı eşle yeniden bir araya gelme fikri eşler arasında netlik kazanmışsa, bu durum çocuklar açısından hiçbir tehlike yaratmaz. Hatta rahatlatıcı olabilir.

Çünkü çocuklar ailelerinin yeniden bir araya gelmelerini istedikleri için bu konuda belirgin bir beklenti içindedirler. Bu beklenti gerçekte anne ve babanın böyle bir fikri yoksa çocuğu hem rahatsız hem de mutsuz edecektir. Yeni evlilik fikri “Anne-babayı barıştırmak için ne yapmalıyım? Nasıl davranmalıyım?” çabasını ortadan kaldıracağı için çocuğu rahatlatacaktır. Her evlilikte sorunlar çıkabilir. İkinci evlilikte de doğal olarak sorunların çıkabileceği baştan kabullenilirse sorun çıktığında kişiler daha rahat olacaklardır.

Sadece çocukları düşünerek erken evlenmeye çalışmak da istenilen bir durum değildir. Çocuklar üvey anne ve babaları severken veya onlarla olumlu ilişkiler içine girerken zorlanırlar. Bu doğal bir durumdur. Çünkü her çocuk üvey anne, baba ve kardeşleriyle iyi ilişkiye girerse gerçek ebeveynlerine haksızlık yapmış, kendini onlara karşı suç işlemiş olarak kabul eder.

İlişkilerin başlangıcında bu vardır. Özellikle üvey ilişkilerde sabır, anlayış, hoşgörü ve zaman tanımak önem kazanmalıdır. Çocuklar kendi ailelerini de sınırlar, zorlarlar, kendilerini sevip sevmediklerini kontrol ederler. Üvey olan ebeveyn bu durumu bildiği halde yine de üzülmekte ve aceleci davranabilmektedir.

Uzak ve yakın akrabalar üvey ebeveyne önyargılı davranırlar. Biz uzmanların önerisi; bu zor görevde hem eşin hem de yakın çevrenin olabildiğince önyargılı olmadan üvey ebeveyne destek olması, sabırlı ve hoşgörülü davranmasıdır.

Yayın tarihi: 03.01.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Günümüzde ayrılıkların çoğalması kimsenin kimseye minnet duygusu kalmadığından kaynaklandığı gibi ailenin önemini kavramayan bireylerin çocuklarını düşünmediği özgürlük adına çeşitli bahaneler üreterek hatta dahada ileri giderek ayrılmak isteyen eşin tek taraflı aldığı ayrılma kararı neticesinde eşine mahkemede öyle iftiralarda bulunarak suçlamalarda bulunuyorki inanın bu deyim yerinde ise insanın düşmanı olsa bu kadar iftira yalana baş vuramaz bu yolu seçmesinin birinci nedeni ayrılık nedeni yaratmak adına açıkcası hemde eşini suçlu duruma düşürüp maddi olarak kendisine imkan sağlamak hemde hakimi kandıra bilirse boşanma işleminin bir an önce gerçekleşmesini istemektir bundan dolayıda mahkeme uzadıkça uzadığıdır.not kendin inanmadığın şeylerle kimseyi suçlama yalnızca kendi kendini kandırırsın ?

03.01.2011 19:31:40 AYHAN ATEŞ