Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

EVLİLİKLERİN ÖMRÜ NEDEN KISALIYOR?

MUTLU VE TATMİN EDİCİ BİR EVLİLİK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER…

Evliliklerin ömrü neden kısalıyor?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Kıvılcım Yücelen’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

Aile birliğini korumanın asıl amaç olduğunu belirten Uzman Psikolog Kıvılcım Yücelen, evliliklerin ömrünün neden kısaldığını anlattı...

Doğal bir biçimde sevgi ve heyecanla başlayan bir kadın-erkek ilişkisi, zaman içinde resmiyet kazanmış ve evliliğe dönüşmüş ise iki taraf da prensipte bu statüyü korumayı amaç edinir. Bir süre sonra çocukların da evlilik ilişkisine dahil olmasıyla birlikte bir aile olunur ve bu birliğin korunması amacı pekişir hatta toplumsal bir sorumluluk niteliği kazanır.

Aile birliğini korumak asıl amaç olmalı

Artık amaç, sadece kadın-erkek arasındaki romantik ilişkiyi kaliteli biçimde sürdürmek değil, aile birliğini korumaktır. Bu bir kişisel yaşam amacı gibi görünse de, içinde çok fazla toplumsal ve kültürel değer barındırır. Bu değerler bir süre sonra kişisel değerlere göre daha baskın hale gelebilir; öznel mutluluk ve tatmin duygusu giderek daha geri planda kalır. Kişinin kendi değerler sistemindeki bu değişim, ancak evlilik ilişkisinde anlaşmazlıklar, iletişimde veya cinsel yaşamda sorunlar ortaya çıktığında fark edilir.

Taraflar ilişkilerini sorgulamaya başlarlar. Ancak bu sorgulama, üstlendikleri aile sorumluluğunun gölgesinde yapılır; sadece kişisel ihtiyaçları ve tatmin duygusu bazında değerlendirme yapmak mümkün olmaz. Yetişkin bir birey olarak her alanda kaliteli bir yaşam ihtiyacı hissetmek, bazen bencillik gibi görünebilir ve suçluluk duygusu yaratır. Çiftler bu aşamada genellikle; çocuklu bir evliliği mümkün olan en yüksek tatmin düzeyinde sürdürmeye yönelik girişimlerde bulunurlar. Bu girişimlerin başında bir uzman desteği almak ve evlilik terapisine başvurmak gelir. Bu girişim sonucunda duygusal ve davranışsal değişime cesaret eden, hem bireysel hem de ailesel açıdan mutlu ve kaliteli bir yaşam için çaba gösteren çiftler, kriz dönemlerini sağlıklı biçimde atlatabilmeyi başarırlar.

Aile terapistine başvurulmalı!

Bazen de evlilik terapisi sırasında daha temel farklılıklar keşfedilir ve bir süre sonra ortaya çıkan sorunların, aslında bu temel farklılıklar evlilik ilişkisi başlamadan önce dikkate alınmadığı için yaşandığı fark edilir. Her insan zaman içinde değişir ve gelişir; değişim herkes için kaçınılmazdır. Ancak bazı değerler, insanı kendisi gibi ve eşsiz yapan temel yapıtaşlarıdır ve bu değerleri korumak, en temel yaşam amacıdır. Bazı çiftler, evlilik terapisi sırasında bu en derin, en kendilerine has değerleri keşfedebilir ve yaşamları için öneminin farkına varabilirler. Bu değerler eşlerinin değerleri ile uyuşmadığı takdirde evlilik veya aile ilişkisinde tatmin duygusunu yaşamak zorlaşır. İşte bu aşamaya gelindiğinde, çocuklu evliliklerde toplumsal değerlerle kişisel değerlerin çatışması ve bunun yarattığı psikolojik baskı çok yıpratıcı olabilir. Çocukların ruh sağlığı açısından şartlar ne olursa olsun bir evliliği devam ettirme çabası, o ailedeki hiçbir tarafın yaşam kalitesine katkıda bulunmaz. Tüm aile bireyleri açısından en sağlıklı kararı verebilmek için bir evlilik veya aile terapistine başvurmak faydalı olacaktır.

Farklılıkları tehdit olarak algılamayın!

Tabii ki aslında ideal ve sağlıklı olan, evlilik birliğine doğru giden yolda zamanı iyi değerlendirmek ve eşlerin aynı çatı altında yaşama başlamadan önce birbirini daha derinden tanıması ve anlayabilmesi… Eşler arasında son derece doğal olan farklılıklar ortak yaşamda çok daha çabuk su yüzüne çıkıyor. Ancak eşler bu farklılıkları birlikteliğe yönelik bir tehdit olarak değil, gelişmeye ve değişmeye davet olarak algılamayı öğrendiği zaman, mutlu bir yuvanın temeli atmış oluyorlar. Bu amaçla geliştirilen bir proje olan “Evliliğe Hazırlık Akademisi”, evlilik hazırlığı içinde olan çiftlere aynı çatı altında mutlu ve tatmin edici bir yaşam için gerekli becerileri ve bakış açısını kazandırmayı hedefliyor. Bu 3 günlük eğitim programı, 2015 Mayıs ayından itibaren ilk katılımcılarını mezun etmeye başlayacak...

Uzman Psikolog&Çift Terapisti
Kıvılcım Yücelen 

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!yeniAdalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikayeniPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?yeniVira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >